Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 31 lipca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 297/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Grażyna Nasierowska przewodnicząca
Rozpoznanie
w dniu 31 lipca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi R. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...]listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r. p o s t a n a w i a odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z 8 grudnia 2012 r. Skarżący – R.L. reprezentowany przez r. pr. A. S., wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...]listopada 2012 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005 r.

Przewodniczący Wydziału III zarządzeniem z 4 kwietnia 2013 r. wezwał pełnomocnika Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 1623 zł, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

W odpowiedzi na powyższe zarządzenia strona skarżąca wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.

Postanowieniem z 27 maja 2013 r. Referendarz sądowy odmówił stronie skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wezwał pełnomocnika Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 4 kwietnia 2013 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 1623 zł, w terminie 7 dni od doręczenia wezwania. Wskazał, że nieuiszczenie należności we wskazanym terminie spowoduje odrzucenie skargi. Powyższa przesyłka została doręczona 2 lipca 2013 r.

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Sądu, wynika, że do 22 lipca 2013 r. w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.

W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.

W sprawie niniejszej, przesyłka zawierająca wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 4 kwietnia 2013 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 1623 zł została doręczona pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 2 lipca 2013 r. (karta nr 82 akt sądowych).

W tej sytuacji wyznaczony siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął w 9 lipca 2013 r. Pomimo upływu wyznaczonego terminu nie dopełniono wskazanej w wezwaniu czynności, tj. nie uiszczono należnego wpisu od skargi. Jak wynika z dokumentów księgowych tutejszego Sądu wpis nie został uiszczony w wyznaczonym terminie. Do 22 lipca 2013 r. nie odnotowano bowiem jego wpływu (karta nr 87 akt sądowych).

Z uwagi na powyższe, Sąd na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. odrzucił skargę.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 27 maja 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.