Uzasadnienie
W dniu 13 listopada 2013 r. została nadana w urzędzie pocztowym skarga skarżących – B. F., P. F., M. M. B.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia łącznego zobowiązania pieniężnego za 2011 r. Decyzja ta została doręczona M. M. i B. M. w dniu 27 września 2013 r. odbiór kwitował B. M.. Doręczenie decyzji B.F. i P.F. w trybie art. 150 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) dalej "O.p." nastąpiło zgodnie z art. 150 § 2 O.p. w dniu 11 października 2013 r.
Ponieważ skarga była podpisana jedynie przez B.F., P.F., M. M., Sąd wezwał B. M. do podpisania skargi w terminie 7 pod rygorem odrzucenia skargi. Przesyłka ta została doręczona skarżącemu w trybie art. 73 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 z późn. zm.), - dalej "p.p.s.a.", zgodnie zaś z art. 73 § 4 p.p.s.a. została uznana za doręczoną 13 stycznia 2014 r. Do dnia dzisiejszego B.M. nie udzielił odpowiedzi na ww. pismo.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie art. 53 § 1 p.p.s.a. skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Jak wynika ze znajdujących się w aktach sprawy zwrotnych potwierdzeń odbioru ww. decyzja, skierowana na adresy skarżących, została w przypadku M.M. i B. M. odebrana w dniu 27 września 2013 r., natomiast w przypadku B. F. i P.F. w związku z niepodjęciem przesyłek przez skarżących miało to miejsce zgodnie z treścią art. 150 § 1 i § 2 O.p. w terminie 14 dni od pierwszej próby doręczenia (27 września 2013 r.), a więc w dniu 11 października 2013 r.
W związku z powyższym termin do wniesienia skargi upłynął odpowiednio dla M. M. i B. M. z dniem 28 października 2013 r. zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 2 p.p.s.a., natomiast dla B.F i P. F. z dniem 12 listopada 2013 r. zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 2 p.p.s.a.,
Skoro w rozpoznawanej sprawie, na mocy wyżej powołanego przepisu art. 53 § 1 P.p.s.a termin na wniesienie skargi na decyzję należy liczyć od dnia doręczenia decyzji skarżącej, co miało odpowiednio miejsce 27 września 2013 r. i 11 października 2013 r., to w konsekwencji skargę wniesioną 13 listopada 2013 r., należało uznać za wniesioną po terminie dla wszystkich skarżących.
Z tego też względu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 58 § 1 pkt. 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia. Dodatkowo B. M. wezwany przez Sąd do uzupełnienia braków formalnych skargi w zakreślonym terminie nie uczynił tego, wobec powyższego mając na uwadze treść art. 58 § 1 pkt. 2 oraz art. 58 § 1 pkt. 3 p.p.s.a. wskazać należy, że wystąpił u niego zbieg podstaw do odrzucenia skargi.