Uzasadnienie
M. H. (zwany dalej: "Skarżącym") wniósł w niniejszej sprawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od lutego do października 2013 r.
Na podstawie zarządzenia z dnia 10 października 2017 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od jego skargi w kwocie 1.500 zł. Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 16 października 2017 r.
W dniu 25 października 2017 r. Skarżący uiścił wpis od skargi w kwocie 1500 zł (k. 26 akt sądowych).
Następnie w piśmie z dnia 25 października 2017 r., Skarżący wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi.
Postanowieniem z dnia 13 grudnia 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 3054/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2018 r. w sprawie o sygn. akt I FZ 112/18, zażalenia Skarżącego na ww. postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 grudnia 2017 r., oddalił je.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 16 października 2017 r. Termin do uiszczenia wpisu mijał w dniu 23 października 2017 r. (poniedziałek). Skarżący, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu, z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach prawnych niedokonania powyższej czynności w ustawowym terminie, uiścił wpis od skargi w dniu 25 października 2017 r.
W tej sytuacji Skarżący nie dopełnił wskazanej w wezwaniu czynności w wyznaczonym 7-dniowym terminie. Wskazać należy, że uiszczenie wpisu po terminie jest bezskuteczne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Jednocześnie Sąd wskazuje, iż Skarżący nie uprawdopodobnił okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu do uiszczenia wpisu, na co wskazywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w postanowieniu z dnia 13 grudnia 2017 r., a potwierdził NSA wydając prawomocne postanowienie z dnia 18 czerwca 2018 r. w sprawie o sygn. akt I FZ 112/18.
Wobec powyższego, Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji. O zwrocie wpisu od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.