Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 12 czerwca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 312/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Jarosław Trelka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 12 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2018 r. o sygn. akt III SA/Wa 312/17
Sprawa
w sprawie ze skargi P. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić skargę kasacyjną;
  2. 2. zwrócić Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 100 (sto) złotych tytułem niezasadnie uiszczonego wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wyrokiem opisanym w komparycji niniejszego postanowienia, uchylono zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Rozwoju i Finansów ("Organ"). Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono Organowi w dniu 2 maja 2018 r. (karta nr 70 akt sądowych).

Pismem z dnia 30 maja 2018 r., nadanym w tym samym dniu, bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego i przekazanym do WSA w Warszawie w dniu 6 czerwca 2018 r., Organ, reprezentowany przez r. pr. J.D., wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku WSA w Warszawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) – dalej "P.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W rozpoznawanej sprawie, jak wynika z wyżej opisanych okoliczności, przesyłkę zawierającą odpis powyżej opisanego wyroku WSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2018 r. doręczono Organowi w dniu 2 maja 2018 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego – za pośrednictwem WSA w Warszawie – skargi kasacyjnej od omawianego wyroku, stosownie do art. 177 § 1 w związku z art. 83 § 1 P.p.s.a., upływał zatem w dniu 1 czerwca 2018 r. (piątek).

Natomiast Organ wniósł skargę kasacyjną w dniu 30 maja 2018 r. (data nadania przesyłki poleconej) bezpośrednio do NSA. Skarga kasacyjna została przekazana do WSA w Warszawie w dniu 6 czerwca 2018 r.

Jak zaś przyjmuje się w orzecznictwie dotyczącym trybu i terminu składania skargi kasacyjnej do NSA, jeżeli skarga kasacyjna, pomimo prawidłowego pouczenia, została wniesiona bezpośrednio do NSA, a nie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, to termin do jej wniesienia zostanie zachowany jedynie w przypadku, gdy NSA prześle tę skargę do właściwego sądu wojewódzkiego przed upływem terminu do jej wniesienia (por. postanowienie NSA z dnia 23 lutego 2011 r. o sygn. akt I OZ 118/11).

Skoro zatem w niniejszej sprawie skarga kasacyjna Organu, wniesiona w dniu 30 maja 2018 r. bezpośrednio do NSA, zostało przekazane do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA w Warszawie) w dniu 6 czerwca 2018 r., to za datę wniesienia skargi kasacyjnej należy uznać właśnie dzień 6 czerwca 2018 r. Z kolei skoro trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej upływał z dniem 1 czerwca 2018 r., to oznacza to, że Organ wniósł skargę kasacyjną z uchybieniem terminu.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 P.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej orzeczono na postawie art. 225 P.p.s.a.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 30 stycznia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.