Uzasadnienie
Wyrokiem opisanym w komparycji niniejszego postanowienia, uchylono zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Rozwoju i Finansów ("Organ"). Odpis wyroku z uzasadnieniem doręczono Organowi w dniu 2 maja 2018 r. (karta nr 70 akt sądowych).
Pismem z dnia 30 maja 2018 r., nadanym w tym samym dniu, bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego i przekazanym do WSA w Warszawie w dniu 6 czerwca 2018 r., Organ, reprezentowany przez r. pr. J.D., wniósł skargę kasacyjną od powyższego wyroku WSA w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.) – dalej "P.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
W rozpoznawanej sprawie, jak wynika z wyżej opisanych okoliczności, przesyłkę zawierającą odpis powyżej opisanego wyroku WSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2018 r. doręczono Organowi w dniu 2 maja 2018 r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego – za pośrednictwem WSA w Warszawie – skargi kasacyjnej od omawianego wyroku, stosownie do art. 177 § 1 w związku z art. 83 § 1 P.p.s.a., upływał zatem w dniu 1 czerwca 2018 r. (piątek).
Natomiast Organ wniósł skargę kasacyjną w dniu 30 maja 2018 r. (data nadania przesyłki poleconej) bezpośrednio do NSA. Skarga kasacyjna została przekazana do WSA w Warszawie w dniu 6 czerwca 2018 r.
Jak zaś przyjmuje się w orzecznictwie dotyczącym trybu i terminu składania skargi kasacyjnej do NSA, jeżeli skarga kasacyjna, pomimo prawidłowego pouczenia, została wniesiona bezpośrednio do NSA, a nie do wojewódzkiego sądu administracyjnego, to termin do jej wniesienia zostanie zachowany jedynie w przypadku, gdy NSA prześle tę skargę do właściwego sądu wojewódzkiego przed upływem terminu do jej wniesienia (por. postanowienie NSA z dnia 23 lutego 2011 r. o sygn. akt I OZ 118/11).
Skoro zatem w niniejszej sprawie skarga kasacyjna Organu, wniesiona w dniu 30 maja 2018 r. bezpośrednio do NSA, zostało przekazane do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA w Warszawie) w dniu 6 czerwca 2018 r., to za datę wniesienia skargi kasacyjnej należy uznać właśnie dzień 6 czerwca 2018 r. Z kolei skoro trzydziestodniowy termin na wniesienie skargi kasacyjnej upływał z dniem 1 czerwca 2018 r., to oznacza to, że Organ wniósł skargę kasacyjną z uchybieniem terminu.
W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 P.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.
O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej orzeczono na postawie art. 225 P.p.s.a.