Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 kwietnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3171/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska przewodniczący, sprawozdawca
Rozpoznanie
w dniu 11 kwietnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. R. na decyzję Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. z dnia [...] września 2012 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia ulgi w spłacie zaległości w podatku od nieruchomości za 2011 i 2012 r. p o s t a n a w i a Odrzucić skargę

Uzasadnienie

A.. R. dalej jako Skarżący pismem z dnia 12 października 2012 r. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2012 r. w przedmiocie odmowy udzielenia ulgi w spłacie zaległości w podatku od nieruchomości za 2011 r. i 2012 r.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2012 r. pismem z dnia 21 listopada 2012 r. wezwano Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł.

W odpowiedzi na wezwanie Sądu Skarżący złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 20 grudnia 2012 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

W wyniku złożonego przez Skarżącego sprzeciwu od powyższego postanowienia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 21 stycznia 2013 r. odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Na podstawie zarządzenia z dnia 19 lutego 2013 r. Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pismem z dnia 21 lutego 2013 r. wezwano Skarżącego do wykonania w terminie 7 dni prawomocnego zarządzenia z 19 listopada 2012 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia w/w wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.

Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 27 lutego 2012 r. Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 20 marca 2013r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.

Pismem z dnia 4 marca 2013 r. zatytułowanym sprzeciw i zażalenie Skarżący wniósł "sprzeciw do zarządzenia o wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego z dnia 19 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 3171/12 w wysokości 500 zł." Wskazał, iż państwo ma konstytucyjny obowiązek naprawić szkody spowodowane przez zwierzęta chronione. W związku z tym zarządzenie z dnia 19 listopada 2012 r. nie dotyczy jego skargi. Zarzucił decyzji organu I instancji – Burmistrza Miasta R. błędne ustalenie stanu faktycznego. Wniósł o określenie wpisu od skargi na podstawie Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości wpisu w sprawach cywilnych (Dz.U. Nr 154, poz. 753 ze zm.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:

W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), dalej,,p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.

Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie prawomocnego zarządzenia skierowanego do strony Skarżącej w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu. Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 27 lutego 2013 r. (karta 40 akt sądowych). W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 6 marca 2013r. W zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.

Sąd w odniesieniu do stanowiska Skarżącego zawartego w piśmie z dnia 4 marca 2013 r. zauważa, iż wezwanie z dnia 21 lutego 2013 r. ma charakter porządkowy i stanowi informację o obowiązku uiszczenia wpisu i skutkach prawnych jego niewykonania w zakreślonym terminie. Powyższe wezwanie jak również zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia 19 lutego 2013 r. do wykonania prawomocnego zarządzenia nie mają charakteru zarządzenia merytorycznego, o którym mowa w art. 227 § 1 p.p.s.a., ponadto nie mieszczą się w zakresie przedmiotów wymienionych w art. 194 § 1 p.p.s.a. Zatem zarówno na wezwanie z dnia 21 lutego 2011 r., jak również na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia 19 lutego 2011 r. nie przysługuje żaden środek odwoławczy. Natomiast termin do wniesienia zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału z dnia 19 listopada 2012 r. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął w dniu 3 grudnia 2012 r.

W tej sytuacji Sąd był zatem zobowiązany, na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., orzec, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 21 maja 2013 r., dokument z 21 stycznia 2013 r., dokument z 20 grudnia 2012 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.