Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 13 października 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 319/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Jarosław Trelka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 13 sierpnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia na zarządzenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 319/14
Sprawa
w sprawie ze skargi S.N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od spadków i darowizn

Sentencja

postanawia:

  1. 1. odrzucić zażalenie,
  2. 2. zwrócić S. N. ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie kwotę 100 zł uiszczoną tytułem wpisu od zażalenia.

Uzasadnienie

Zarządzeniem sędziego z 1 lipca 2015 r., w sprawie ze skargi S.N. (dalej "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] listopada 2013 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od spadków i darowizn, pozostawiono bez rozpoznania wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Skarżący pismem z 31 lipca 2015 r. wniósł zażalenie na ww. zarządzenie.

W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 11 sierpnia 2015 r., pismem z 17 września 2015 r. wezwano Skarżącego do usunięcia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych zażalenia przez nadesłanie odpisu zażalenia lub uwierzytelnionego odpisu zażalenia. Wezwanie zawierało pouczenie, że nieuzupełnienie braku formalnego w wyznaczonym terminie spowoduje odrzucenie zażalenia.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu 2 września 2015 r. (k. 166 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej "P.p.s.a"), zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie. Art. 49 § 2 P.p.s.a. stanowi, że na zarządzenie przewodniczącego, w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania pisma, którego strona nie uzupełniła lub nie poprawiła w terminie, przysługuje zażalenie.

Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym (art. 194 § 3 P.p.s.a.). Do pisma, strona obowiązana jest dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom. (art. 47 § 1 P.p.s.a.). Jak stanowi z kolei art. 197 § 2 P.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Natomiast z mocy art. 178 P.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

W niniejszej sprawie Skarżący został zobowiązany do uzupełnienia braku formalnego zażalenia poprzez nadesłanie odpisu zażalenia lub uwierzytelnionego odpisu zażalenia z dnia 31 lipca 2015 r. Przesyłka zawierająca zarządzenie wzywające do uzupełniania braku formalnego zażalenia, została doręczona Skarżącemu 2 września 2015 r.

Mając, zatem na uwadze, że zakreślony siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku formalnego zażalenia upłynął bezskutecznie 9 września 2015 r., Sąd na mocy art. 178 P.p.s.a. w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. postanowił o odrzuceniu zażalenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 16 lutego 2016 r., dokument z 8 stycznia 2015 r., dokument z 7 lipca 2014 r., dokument z 18 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.