Uzasadnienie
Skarżący – P. K., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2015 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2011 r.
Na mocy zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 28 grudnia 2015 r. Skarżącego wezwano do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wpisu sądowego od skargi w wysokości 1.446 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.
Z adnotacji dokonanych przez doręczyciela na zwrotnym potwierdzeniu odbioru przesyłki, zawierającej powyższe wezwanie do uiszczenia wpisu, wynika, że z uwagi na nieobecność adresata w dniu 30 grudnia 2015 r. przesyłkę pozostawiono w placówce pocztowej, zawiadomienie o tym zamieszczając w skrzynce oddawczej. Przesyłkę powtórnie awizowano w dniu 8 stycznia 2016 r. Ponieważ Skarżący przesyłki nie odebrał, zwrócono ją Sądowi.
Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 26 akt sądowych), sporządzonej według stanu do dnia 26 lutego 2016 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "P.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.
Stosownie do art. 220 § 1 P.p.s.a., sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 P.p.s.a.
Zgodnie zaś z art. 65 § 1 P.p.s.a. sąd dokonuje doręczeń przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione przez sąd osoby lub organy. W myśl art. 73 § 4 P.p.s.a. doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, tj. wynoszącego 14 dni, na jaki złożono przesyłkę w placówce pocztowej.
Stosownie zatem do powyższego unormowania, przesyłkę - zawierającą wezwanie do uiszczenia w niniejszej sprawie wpisu sądowego skargi - Sąd uznał za doręczoną z upływem 13 stycznia 2016 r. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych skargi rozpoczął więc bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 14 stycznia 2016 r. Termin ten upłynął z dniem 27 stycznia 2016 r. (środa) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, określonymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Do dnia 27 stycznia 2016 r. Skarżący powinien był uiścić wpis sądowy od skargi.
Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 26 lutego 2016 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżący nie uiścił go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 3 P.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.