Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 30 października 2012 r. oddalił wniosek A. B. (dalej jako "Skarżący") o wyłączenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Katarzyny Golat od orzekania w niniejszej sprawie. Postanowienie to skutecznie doręczono Skarżącemu w dniu 8 listopada 2012 r.
W dniu 16 listopada 2012 r. (data stempla pocztowego) A. B. (dalej jako "Skarżący") złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2012 r. Wraz z przedmiotowym wnioskiem o przywrócenie terminu Skarżący złożył zażalenie na ww. postanowienie z dnia 30 października 2012 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 8 stycznia 2013 r. odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia.
Skarżący wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenie na powyższe postanowienie.
Naczelny Sąd Administracyjnego postanowieniem z dnia 18 marca 2013 r. oddalił zażalenie Skarżącego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.
Zażalenie należy odrzucić.
Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a.", wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 194 § 2 P.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie doręczone zostało Skarżącemu w dniu 8 listopada 2012 r. Termin do wniesienia zażalenia upłynął w dniu 15 listopada 2012 r. (czwartek). Zażalenie wniesione zostało przez oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym 16 listopada 2012 r., a więc po upływie zakreślonego terminu.
Jednocześnie Sąd zwraca uwagę, że postanowieniem z 8 stycznia 2013 r. odmówiono Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Zażalenie, jako wniesione po terminie, podlega odrzuceniu.
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.
UZASADNIENIE
W dniu 26 stycznia 2012 r. (data stempla pocztowego) A. B. (dalej jako "Skarżący") złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] października 2011 r. nr [...] wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 27 września 2012 r. odmówił Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi.
Skarżący wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego zażalenie na powyższe postanowienie.
Naczelny Sąd Administracyjnego postanowieniem z dnia 18 marca 2013 r. oddalił zażalenie Skarżącego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.
Skargę należy odrzucić.
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012, poz. 270 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a.", skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W myśl art. 54 § 1 P.p.s.a. skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi.
Do skutecznego wniesienia skargi do sądu administracyjnego konieczne jest zatem zachowanie 30-dniowego terminu od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia administracyjnego zapadłego w sprawie oraz wniesienie skargi za pośrednictwem właściwego organu administracji.
Sąd podkreśla, że zaskarżone w niniejszej sprawie postanowienie zawierało prawidłowe pouczenie o prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia - skargi do sądu administracyjnego.
Termin 30-dniowy do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu na zaskarżone postanowienie zaczął biec 8 listopada 2011 r. (w dniu następnym od doręczenia Skarżącemu zaskarżonego postanowienia) i upłynął z dniem 8 grudnia 2011 r. (środa). Jak wskazano wyżej skarga została wniesiona 26 stycznia 2012 r., a zatem z uchybieniem terminu określonego w art. 53 § 1 P.p.s.a.
Jednocześnie Sąd zwraca uwagę, że postanowieniem z 27 września 2012 r. odmówiono Skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia skargi. Rozstrzygnięcie to zostało utrzymane przez Naczelny Sąd Administracyjny.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a., Sąd skargę odrzucił.