Uzasadnienie
Skarżąca – E. H., wniosła skargę na interpretację indywidualną wydaną w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w W. dnia 1 września 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 14 grudnia 2015 r. pismem z dnia 15 grudnia 2015 r. Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania spowoduje odrzucenie skargi. Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącej z dniem 30 grudnia 2015 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej: "p.p.s.a.",
Pismem z 8 lutego 2016 r. Skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi na ww. interpretację indywidualną z 1 września 2015 r., uiszczając jednocześnie 8 lutego 2016 r. wymagany wpis od skargi w kwocie 200 zł.
Postanowieniem z 2 marca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
skargę należało odrzucić.
W myśl art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do strony Skarżącej w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu. Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącej w trybie art. 73 p.p.s.a. w dniu 30 grudnia 2015 r. W związku z powyższym termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął w dniu 7 stycznia 2016 r. zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 p.p.s.a., który to stanowi, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Natomiast z akt sprawy wynika, że Skarżąca pomimo prawidłowego wezwania przedmiotowy wpis sądowy uiściła 8 lutego 2016 r. Tym samym powyższa czynność dokonana została z uchybieniem siedmiodniowego terminu wyznaczonego na jej dokonanie. Ponadto termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi nie został Skarżącej przywrócony.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 58 § 3 p.p.s.a., Sąd skargę odrzucił. O zwrocie uiszczonego od skargi wpisu sądowego Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.