Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 września 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3324/11 uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] września 2011 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności R. M. jako wspólnika za zaległości podatkowe spółki w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do grudnia 2005 r.
Dyrektor Izby Celnej w W. reprezentowany przez r. pr. A. W. wniósł skargę kasacyjną do powyższego orzeczenia.
Przewodniczący III Wydziału WSA w Warszawie wydał w dniu 17 grudnia 2012 r. zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 250 zł. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego doręczono pełnomocnikowi Dyrektora Izby Celnej w W. w dniu 24 grudnia 2012. r.
Pełnomocnik Dyrektora Izby Celnej w W. pismem z 3 stycznia 2013 r. (data nadania 4 stycznia 2013 r.) wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej od wyroku z 21 września 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3324/11.
Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawie postanowieniem z dnia 26 lutego 2013. r., sygn. akt III SA/Wa 3324/11 odmówił przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Skargę kasacyjną należy odrzucić.
W myśl art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a." Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez Sąd.
W rozpoznawanej sprawie w dniu 24 grudnia 2012 r. pełnomocnikowi Dyrektora Izby Celnej w W. doręczono odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie
Sygn. akt III SA/Wa 3324/11 250 zł (karta nr 110 akt sądowych). Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu upływał zatem z dniem 31 grudnia 2012 r.
Zgodnie z dokumentacją księgową Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 113 akt sądowych) pełnomocnik Dyrektora Izby Celnej w W., mimo otrzymania odpisu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, uiściła należny wpis w dniu 4 stycznia 2013 r., tj. z czterodniowym uchybieniem terminu zakreślonego przez Przewodniczącego Wydziału.
Wobec powyższego, Sąd na podstawie art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. postanowił jak w sentencji. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.