Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 11 lipca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3333/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Katarzyna Owsiak
Rozpoznanie
w dniu 11 lipca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi V. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2014 r. postanawia

Sentencja

  1. 1. odrzucić skargę;
  2. 2. zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz V. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 500 zł (słownie: pięćset złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

V. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka") wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 2014 r. Jednocześnie Skarżąca uiściła kwotę 500 zł tytułem wpisu od skargi.

Zarządzeniem z dnia 6 listopada 2017 r. Skarżąca wezwana została do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi w kwocie 30.956 zł (§ 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie siedmiu dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.

Na skutek powyższego wezwania Spółka w dniu 14 listopada 2017 r. (data stempla pocztowego, k. 40 akt sądowych) złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 28 grudnia 2017 r. odmówiono Skarżącej przyznania prawa pomocy.

W wyniku rozpoznania sprzeciwu Skarżącej Sąd postanowieniem z dnia 29 stycznia 2018 r. utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W związku z powyższym zarządzeniem z dnia 17 maja 2017 r. wezwano Spółkę do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 6 listopada 2017 r. wzywającego do uzupełnienia wpisu od skargi w wysokości 30.956 zł.

Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 22 maja 2018 r., co wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru przedmiotowego wezwania (k. 116 akt sądowych).

Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych, Skarżąca do dnia 25 czerwca 2018 r. nie uiściła należnego wpisu sądowego od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm., dalej: "p.p.s.a."), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli skarga dotknięta jest powyższym brakiem strona wzywana jest do jego uzupełnienia, a nieusunięcie braku w wyznaczonym terminie powoduje odrzucenie skargi (art. 220 § 3 p.p.s.a).

Pod pojęciem "należnej opłaty", o której mowa w art. 220 § 1 p.p.s.a., należy rozumieć pełną opłatę od pisma procesowego. Stosownie zaś do art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a. Przewodniczący Wydziału wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia (uzupełnienia) wpisu sądowego w brakującej wysokości w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Nieuzupełnienie wpisu sądowego mimo wezwania powoduje, że skargę należy traktować tak jak skargę nieopłaconą w ogóle, tj. odrzucić na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.

W rozpoznawanej sprawie Skarżąca wezwana została do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 6 listopada 2017 r. wzywającego do uzupełnienia wpisu od skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 22 maja 2018 r., a zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 29 maja 2018 r. (wtorek).

W zakreślonym terminie wpis nie został jednak uiszczony, wobec czego skarga na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. podlega odrzuceniu, o czym orzeczono jak w pkt 1 sentencji postanowienia. O zwrocie uiszczonego wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. jak w pkt 2 sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 29 stycznia 2018 r., dokument z 28 grudnia 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.