Uzasadnienie
Pismem z dnia 27 października 2008 r. F. sp. z o.o. – zwana dalej: "Skarżącą" wniosła skargę na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] września 2008 r. w przedmiocie rozłożenia na raty zaległości z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jednocześnie wniosła o przyznane jej prawa pomocy w postaci zwolnienia w całości od opłat sądowych i wydatków.
Postanowieniem z dnia 11 lutego 2009 r. referendarz sądowy odmówił przyznania Skarżącej prawa pomocy w postaci zwolnienia od kosztów sądowych. Postanowienie to nie zostało przez Skarżącą zaskarżone.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 marca 2009 r. Skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 200 zł. W wezwaniu zawarto pouczenie, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania spowoduje odrzucenie skargi.
Jak wynika z akt sprawy wezwanie do uiszczenia wpisu Skarżąca odebrała w dniu 16 marca 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru – k.96 akt sądowych). Zakreślony w nim 7-dniowy termin na uiszczenie wpisu upływał więc w dniu 23 marca 2009 r. (poniedziałek).
Do dnia 26 marca 2009 r. Skarżąca nie dopełniła wskazanej w wezwaniu czynności, tj. nie uiściła należnego wpisu, co też zostało potwierdzone notatką Starszego Specjalisty (k. 99 akt sądowych).
Sąd, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) – powoływanej dalej jako "p.p.s.a.", nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jest więc zobligowany do odrzucenia skargi, od której - pomimo wezwania - nie uiszczono wpisu sądowego. Zgodnie z art. 58 § 3 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę postanowieniem, co może nastąpić na posiedzeniu niejawnym.
W związku z tym Sąd, działając na podstawie powołanego wyżej art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. oraz art. 58 § 3 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.