Uzasadnienie
P.K. (dalej: "Skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy rozliczeniowe od listopada 2013 r. do lipca 2014 r.
W niniejszej sprawie zarządzeniem z dnia 4 grudnia 2017 r. Skarżąca wezwana została do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 28.502 zł (§ 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postepowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie siedmiu dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Na skutek powyższego wezwania Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem referendarza sądowego z dnia 11 kwietnia 2018 r. odmówiono Skarżącej przyznania prawa pomocy.
Na skutek rozpoznania sprzeciwu Skarżącej postanowieniem z dnia 24 maja 2018 r. Sąd utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
Na podstawie zarządzenia z dnia 26 czerwca 2018 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 4 grudnia 2017 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi w wysokości 28.502 zł.
Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 12 lipca 2018 r., co wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru przedmiotowego wezwania (k. 134 akt sądowych).
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych, Skarżąca do dnia 3 sierpnia 2018 r. nie uiściła należnego wpisu sądowego od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., przywoływana dalej jako: "P.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga (art. 230 § 2 P.p.s.a.). Stosownie zaś do treści art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
W rozpoznawanej sprawie wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 4 grudnia 2017 r. wzywającego do uiszczenia wpisu od skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej w dniu 12 lipca 2018 r., a zatem termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął z dniem 19 lipca 2018 r.
W zakreślonym terminie wpis nie został jednak uiszczony, wobec czego skarga podlega odrzuceniu.
W związku z powyższym, na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.