Uzasadnienie
Skarżąca J. P. w dniu 7 stycznia 2019r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2018r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2014r. Decyzja ta została doręczona pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 14 listopada 2018r. (k. 422 akt podatkowych; Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Wraz ze skargą Skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Postanowieniem z 6 maja 2019r. o sygn. akt III SA/Wa 347/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018r., poz. 1302; dalej: "P.p.s.a.") skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia zaskarżonego w sprawie rozstrzygnięcia.
W niniejszej sprawie termin ten został przekroczony. Z akt sprawy wynika bowiem, iż zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2018r. doręczono pełnomocnikowi Skarżącej 14 listopada 2018r. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał więc 14 grudnia 2018r. zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. (piątek). Skarga została natomiast nadana w placówce pocztowej w dniu 7 stycznia 2019r., a więc z uchybieniem terminu. Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi został odrzucony jako spóźniony.
Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a., sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Odrzucenie skargi przyjmuje formę postanowienia i może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (art. 58 § 3 P.p.s.a.).
W tym stanie rzeczy, na mocy art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 P.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.