Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 października 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3543/11, sąd oddalił skargę E. Sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej Skarżąca lub Spółka), na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Odpis powyższego wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi Skarżącej w dniu 17 grudnia 2012 r.
Pismem z dnia 16 stycznia 2013 r. pełnomocnik Skarżącej wniósł skargę kasacyjną od tego wyroku bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Skarga kasacyjna wpłynęła do Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 18 stycznia 2013 r., następnie przy piśmie z dnia 21 stycznia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny przekazał ww. skargę według właściwości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 177 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a.), skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Z powyższego wynika, że skargę kasacyjną należy wnieść do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie. Nie można zatem uznać za miarodajną dla ustalenia terminu wniesienia skargi kasacyjnej datę nadania przesyłki na adres sądu, który nie jest dla tej czynności procesowej właściwy.
Datą wniesienia skargi kasacyjnej jest w tym przypadku dzień, w którym przesyłkę zawierającą skargę kasacyjną sąd niewłaściwy przekazał właściwemu sądowi (por. postanowienie NSA z 20 grudnia 2006 r., II FSK 1718/06, Legalis).
Tym samym skarga kasacyjna skierowana bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego wywoła skutki prawne wtedy, gdy sąd ten przekaże ją właściwemu wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu przed upływem trzydziestodniowego terminu przewidzianego w art. 177 § 1 p.p.s.a. W przeciwnym razie, stosownie do treści art. 178 p.p.s.a., skarga kasacyjna zostanie odrzucona jako wniesiona po upływie terminu. Omyłkowe skierowanie skargi kasacyjnej bezpośrednio do NSA nie usprawiedliwia bowiem opóźnienia terminu przewidzianego w art. 177 § 1 p.p.s.a.
W niniejszej sprawie termin do złożenia skargi kasacyjnej upływał 16 stycznia 2013 r. W tym dniu skarga kasacyjna została wniesiona przez pełnomocnika Skarżącej bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Z kolei przekazanie skargi kasacyjnej sądowi właściwemu – Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie nastąpiło już po upływie trzydziestodniowego terminu do jej wniesienia, tj. w dniu 21 stycznia 2013 r.
Skoro, jak wyżej wskazano, za datę wniesienia skargi kasacyjnej przyjmuje się datę nadania jej na adres sądu, który wydał zaskarżony wyrok, to należy uznać, że w okolicznościach niniejszej sprawy skarga kasacyjna została nadana po upływie terminu do jej wniesienia, w związku z czym podlega odrzuceniu na podstawie art. 178 p.p.s.a.
Mając na uwadze powyższe, sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.
O zwrocie kwoty uiszczonej tytułem wpisu od skargi kasacyjnej Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.