Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 5 grudnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 3587/15

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Jarosław Trelka przewodniczący
Rozpoznanie
w dnia 5 grudnia 2016 r. zażalenia B.W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 3587/15
Sprawa
w sprawie ze skargi B.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] października 2015 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku leśnego na 2014 r. postanawia odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 16 sierpnia 2016 r. odrzucił zażalenie B.W. (dalej "Skarżący") na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2016 r. odrzucające zażalenie z powodu nieuzupełnienia braków formalnych.

Skarżący pismem z 2 września 2016 r. wniósł zażalenie na ww. postanowienie.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III z 7 września 2016 r. Skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w wysokości 100 zł.

Ponadto, w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 7 września 2016 r., wezwano Skarżącego do usunięcia - w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania - braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie pięciu odpisów zażalenia dla uczestników postępowania i strony przeciwnej.

Ww. wezwania zawierały pouczenia, że nieuzupełnienie braków formalnych, a także nieuiszczenie wpisu sądowego w wyznaczonym terminie spowoduje odrzucenie zażalenia.

Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu 29 września 2016 r.

Z dokumentów księgowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wynika, że do dnia 28 października 2016 r. Skarżący nie uiścił wpisu sądowego od zażalenia w wysokości 100 zł, ani też do dnia wydania niniejszego postanowienia nie uzupełnił braków formalnych zażalenia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2016, poz. 718 ze zm.), zwanej dalej "ppsa", zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego przysługuje na postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym (art. 194 § 3 ppsa). Do pisma, strona obowiązana jest dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom (art. 47 § 1 ppsa). Jak stanowi z kolei art. 197 § 2 ppsa do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej. Natomiast z mocy art. 178 ppsa w zw. z art. 197 § 2 ppsa, sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Stosownie natomiast do treści art. 220 § 1 ppsa sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania [...]. W myśl § 3 tego przepisu skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

W niniejszej sprawie Skarżący został wezwany do uzupełnienia braków formalnych zażalenia poprzez nadesłanie pięciu odpisów zażalenia, a także do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia. Przesyłka zawierająca wezwanie do uzupełniania braków formalnych zażalenia a także do uiszczenia wpisu wraz z prawidłowym pouczeniem o skutkach niezastosowania się do wezwania została doręczona Skarżącemu 29 września 2016 r., zatem siedmiodniowy termin do uzupełnienia ww. braków formalnych upłynął w dniu 6 października 2016 r. (czwartek). Skarżący jednak do dnia wydania niniejszego postanowienia nie nadesłał żądanych odpisów zażalenia, ani też nie uiścił wpisu sądowego.

Mając zatem na uwadze powyższe Sąd na mocy art. 178 ppsa w zw. z art. 197 § 2 ppsa oraz art. 220 § 1 i § 3 ppsa postanowił o odrzuceniu zażalenia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 września 2017 r., dokument z 16 sierpnia 2016 r., dokument z 7 czerwca 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.