Uzasadnienie
T. G. (dalej zwana: "Skarżącą") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] września 2014 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiące od lipca do grudnia 2013 r.
Przewodniczący Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarządzeniem z dnia 4 grudnia 2014 r. wezwał Skarżącą do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie Skarżąca złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy.
Postanowieniem z dnia 4 lutego 2015 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Skarżąca, pismem z dnia 4 marca 2015 r. złożył sprzeciw od ww. postanowienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 23 marca 2015 r. odrzucił sprzeciw Skarżącej.
Na podstawie zarządzenia z dnia 5 maja 2015 r., wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z dnia 4 grudnia 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia wezwania, spowoduje odrzucenie skargi.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru ww. wezwania wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącej 27 maja 2015 r.
Skarżąca do 22 czerwca 2015 r. nie uiściła należnego wpisu od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy notatka służbowa Oddziału Finansowo-Budżetowego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skargę należało odrzucić.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.; dalej zwana: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga i jeśli wnoszący skargę nie uiścił należnego wpisu, wzywa się go do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie wezwano do uiszczenia należnego wpisu w sposób prawidłowy. W zarządzeniu zawarto pouczenie o skutkach jego niewykonania, tj. wskazano na rygor w postaci odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącej 27 maja 2015 r., zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu zaczął biec 28 maja 2015 r. i upłynął 3 czerwca 2015 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 P.p.s.a. Jak już wyjaśniono, do 22 czerwca 2015 r., Skarżąca, mimo wezwania, nie uiściła należnego wpisu.
Sąd, w tym stanie rzeczy, odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.