Uzasadnienie
T. R. (dalej: Skarżący) wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] września 2017 r. uiszczając jednocześnie wpis od skargi w wysokości 200 zł.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III z 14 grudnia 2017 r. wezwano Skarżącego do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi w kwocie 300 zł stosownie do § 2 ust. 3 pkt 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193), w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi.
Zarządzenie zostało doręczone pełnomocnikowi Skarżącego 18 grudnia 2017 r., co wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 25 akt sądowych).
Skarżący złożył zażalenie na zarządzenie o wezwaniu do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi.
Postanowieniem z 21 czerwca 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił zażalenie.
Zarządzeniem z 31 lipca 2018 r. wezwano stronę skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z 14 grudnia 2017 r. Przewodniczącego Wydziału III o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Wezwanie zostało doręczone pełnomocnikowi strony skarżącej 6 sierpnia 2018 r. (k. 45 akt sądowych).
Skarżący do 28 sierpnia 2018 r. nie uiścił należnego wpisu uzupełniającego od skargi, o czym świadczy znajdująca się w aktach sprawy informacja z 28 sierpnia 2018 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm.; dalej: "P.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga. Sąd, w myśl art. 220 § 1 zd. 1 P.p.s.a. w związku z art. 220 § 3 P.p.s.a. nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Pod pojęciem "należnej opłaty", o której mowa w art. 220 § 1 P.p.s.a., należy rozumieć pełną opłatę od pisma procesowego. Stosownie zaś do art. 220 § 1 i 3 P.p.s.a. Przewodniczący Wydziału wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia (uzupełnienia) wpisu sądowego w brakującej wysokości w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Nieuzupełnienie wpisu sądowego mimo wezwania powoduje, że skargę należy traktować tak jak skargę nieopłaconą w ogóle, tj. odrzucić na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.
Sąd stwierdza, że skoro zarządzenie o wezwaniu do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało skutecznie doręczone pełnomocnikowi Skarżącego, to należało przyjąć, że siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. 7 sierpnia 2018 r. Termin ten upłynął zaś 13 sierpnia 2018 r. (poniedziałek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 i § 2 P.p.s.a.
Skoro z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 28 sierpnia 2018 r. nie odnotowano wpływu wpisu, należało uznać, że Skarżący nie uzupełnił wpisu sądowego w wyznaczonym terminie.
W świetle powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie działając na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. oraz art. 58 § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w pkt 1 sentencji postanowienia.
O zwrocie uiszczonego wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a. jak w pkt 2 sentencji