Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 20 grudnia 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 4308/17

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Włodzimierz Gurba przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 20 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] października 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień i wrzesień 2013 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

D. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej: "Skarżąca" lub Strona") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z [...] października 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień i wrzesień 2013 r.

W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 1500 zł wystosowane w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 1 lutego 2018 r. Skarżąca złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w całości poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie doradcy podatkowego.

Postanowieniem z 25 czerwca 2018 r. starszy referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącej przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Po rozpoznaniu sprzeciwu Strony Wojewódzki Sad Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 25 lipca 2018 r. utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego z 25 czerwca 2018 r.

W związku z powyższym na podstawie zarządzenia z 2 października 2018 r. wezwano Skarżącą do wykonania prawomocnego zarządzenia z 1 lutego 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi – w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie pismem z 12 października 2018 r. Strona złożyła wniosek o rozłożenie wpisu sądowego na 6 rat po 250 zł.

Postanowieniem z 24 października 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek o rozłożenie na raty wpisu sądowego od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r., poz.1369, ze zm., dalej jako: "p.p.s.a.") Sąd odrzuca skargę od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.

Odpis zarządzenia z 22 października 2018 r. wzywającego do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi doręczono Skarżącej 8 października 2018 r., a zatem termin do jego wykonania mijał 15 października 2018 r. Bieg ww. terminu nie został bowiem przerwany przez wniosek o rozłożenie wpisu sądowego na raty, który zgodnie z treścią 229 § 1 p.p.s.a. może dotyczyć wyłącznie należności, które zostały orzeczone przez sąd administracyjny, a nie kwot należnych z mocy prawa tj. wpisy sądowe.

Sąd, po sprawdzeniu w ewidencji księgowej dotyczącej opłat sądowych stwierdza, iż do 5 grudnia 2018 r. nie wpłynęła na rachunek Sądu żadna opłata z tytułu wpisu od skargi w niniejszej sprawie.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że Skarżąca w terminie zakreślonym przez Sąd, nie uiściła wpisu od skargi, dlatego też na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. należało orzec jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 lipca 2018 r., dokument z 25 czerwca 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.