Uzasadnienie
Skarżący – W. W., wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności wiceprezesa zarządu wraz z prezesem zarządu i spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za okres od 17 listopada 2006 r. do 31 grudnia 2007 r.
Dnia 2 kwietnia 2014 r. Skarżący złożył na formularzu PPF wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił przyznania Skarżącemu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Przewodniczący Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, zarządzeniem z dnia 17 czerwca 2014 r., wezwał Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 500 zł w terminie 7 dni od daty doręczenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 26 czerwca 2014 r. (k. 48 akt sądowych).
W dniu 7 lipca 2014 r. Skarżący uiścił wpis od skargi w kwocie 500 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, co następuje:
W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie w odpisie zarządzenia skierowanego do Skarżącego w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu.
Powyższe wezwanie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 26 czerwca 2014 r., o czym świadczy zwrotne potwierdzenie odbioru podpisane własnoręcznie przez Skarżącego. W związku z tym termin do uiszczenia wpisu mijał w dniu 3 lipca 2014 r. (czwartek).
Skarżący, mimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu, z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach prawnych niedokonania powyższej czynności w ustawowym terminie, uiścił wpis od skargi w dniu 7 lipca 2014 r.
W tej sytuacji Skarżący nie dopełnił wskazanej w wezwaniu czynności w wyznaczonym 7-dniowym terminie. Wskazać należy, że uiszczenie wpisu po terminie jest bezskuteczne i nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Wobec powyższego, Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a., postanowił jak w sentencji. O zwrocie wpisu od skargi orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.