Uzasadnienie
W dniu 26 stycznia 2013 r. została nadana w urzędzie pocztowym skarga skarżącego – L. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2012 r., Nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r.
W zaskarżonej decyzji skarżący został prawidłowo pouczony o trybie i terminie do wniesienia skargi.
Jak wynika ze znajdujących się w aktach sprawy pism sporządzonych przez upoważnionych pracowników Dyrektora Izby Skarbowej w W. w związku z niemożnością doręczenia Skarżącemu w dniu 10 grudnia 2012 r., zaskarżoną decyzję złożyli na okres 14 dniu w Urzędzie Dzielnicy U.[...] pozostawiając stosowną informację na furtce prowadzącej do posesji skarżącego. Drugą informację (powtórne awizo) umieszczono na furtce posesji [...] grudnia 2012 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 z późn. zm.), - dalej "p.p.s.a." skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia rozstrzygnięcia w sprawie, o czym skarżący został prawidłowo pouczony w zaskarżonej decyzji.
Sąd zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a. odrzuca natomiast skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.
Skoro zaskarżona decyzja prawidłowo dwukrotnie awizowana i złożona w Urzędzie Dzielnicy U. [...] w dniu 10 grudnia 2012 r. to w sytuacji gdy nie została ona podjęta należało ją uznać za doręczoną 24 grudnia 2012 r. zgodnie z treścią art. 150 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) – dalej "O.p." Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał zatem z dniem 23 stycznia 2013 r.
Skargę wniesiono 25 stycznia 2013 r., czyli z uchybieniem terminu do jej wniesienia.
Zasadne stało się zatem odrzucenie skargi (punkt pierwszy sentencji).