Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 25 września 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 599/14

Metryka

Sąd
Dnia 25 września 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 25 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi W. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności prezesa zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2008 r., oraz odsetki za zwłokę i koszty postępowania egzekucyjnego postanawia odrzucić skargę

, Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko,

Uzasadnienie

Skarżący – W. J., wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności prezesa zarządu wraz ze spółką za zaległości podatkowe spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2008 r., oraz odsetki za zwłokę i koszty postępowania egzekucyjnego.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 21 lutego 2014 r., Skarżącego wezwano do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł, pod rygorem odrzucenia skargi.

W odpowiedzi na powyższe wezwanie do uiszczenia wpisu, Skarżący wniósł o przyznanie mu prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.

Postanowieniem z dnia 14 kwietnia 2014 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmówił Skarżącemu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 19 maja 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprzeciwu Skarżącego, odmówił mu przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.

Postanowieniem z dnia 8 sierpnia 2014 r. o sygn. akt II FZ 1093/14 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Skarżącego na powyższe postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Na mocy zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 27 sierpnia 2014 r., Skarżącego wezwano do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 21 lutego 2014 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 500 zł. Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru pisma, zawierającego powyższe wezwanie, wynika, że zostało ono doręczone Skarżącemu w dniu 1 września 2014 r. (karta nr 56 akt sądowych).

Z informacji uzyskanej z Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (karta nr 58 akt sądowych), sporządzonej według stanu na dzień 15 września 2014 r. wynika, że w dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych nie zidentyfikowano wpłaty wpisu sądowego od skargi do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

W myśl art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga.

Stosownie do art. 220 § 1 p.p.s.a, sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.

Z akt sądowych sprawy wynika bezspornie, iż wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącej Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, zawierało prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie i zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 1 września 2014 r. - na adres do doręczeń wskazany w skardze. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg następnego dnia po doręczeniu wezwania, tj. w dniu 2 września 2014 r. Termin ten upłynął z dniem 8 września 2014 r. (poniedziałek) - zgodnie z zasadami obliczania terminów, przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Do dnia 8 września 2014 r. Skarżący powinien uiścić wpis sądowy od skargi.

Skoro zatem z dokumentów księgowych Sądu wynika, że do dnia 15 września 2014 r. nie odnotowano wpływu wpisu sądowego od skargi w niniejszej sprawie, to Skarżący nie uiścił go w wyznaczonym terminie. Skarga nie została więc opłacona i podlega odrzuceniu.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 58 § 1 pkt 3 i § 3 p.p.s.a., Sąd postanowił o odrzuceniu skargi.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 19 maja 2014 r., dokument z 14 kwietnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.