Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 maja 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 606/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Rozpoznanie
w dniu 21 maja 2014r. na posiedzeniu niejawnym wniosku I. S. o przywrócenie terminu do złożenia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi I. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego od osób fizycznych za 2006 r. od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego postanawia odrzucić wniosek z dnia 17 kwietnia 2014 r. o przywrócenie terminu do złożenia skargi

, Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Kurasz,

Uzasadnienie

W rozpoznawanej sprawie Skarżąca – I. S. pismem z dnia 15 stycznia 2014 r. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r., w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego od osób fizycznych za 2006 r. od przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na to, że skarga została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 14 marca 2014 r. odrzucił przedmiotową skargę.

Powyższe postanowienie zostało doręczone Skarżącej w dniu 21 marca 2014 r. (potwierdzenie odbioru K 20).

Pismem z dnia 17 kwietnia 2014 r. Skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi. W uzasadnieniu wskazała, że skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. wniosła z jednodniowym uchybieniem terminu co wynikało z jej niewiedzy w zakresie obliczania terminów. Skarżąca mając na uwadze "niewielkie opóźnienie" a także negatywne skutki tj. odrzucenie skargi, wniosła o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Wniosek Skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi należało odrzucić.

Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r., poz. 270 ze zm.; dalej powoływanej jako "p.p.s.a.") pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Zaś w myśl art. 88 wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym.

Wymóg zgłoszenia wniosku o przywrócenie terminu w powyższym 7-dniowym terminie jest warunkiem formalnym rozpoznania wniosku, który sąd ma obowiązek badać w pierwszej kolejności, przed dokonaniem jego oceny merytorycznej, a więc przed rozpoznaniem czy uchybienie terminowi nastąpiło bez winy strony.

Termin siedmiu dni do wniesienia wniosku liczy się od czasu ustania przyczyny uchybienia terminowi. W niniejszej sprawie postanowieniem z dnia 14 marca 2014 r. Sąd odrzucił skargę Skarżącej na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. Powyższe postanowienie Skarżąca osobiście odebrała w dniu 21 marca 2014 r. o czym świadczy zwrotne potwierdzenie odbioru ww. postanowienia, czyli najpóźniej w tym dniu Skarżąca dowiedziała się, że jej skarga została złożona po upływie terminu. Zatem bieg terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi zaczął swój bieg 21 marca 2014 r. i upłynął w dniu 28 marca 2014 r. Zaś Skarżąca złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi dopiero 17 kwietnia 2014r., czyli z uchybieniem siedmiodniowego terminu określonego w art. 87 § 1 p.p.s.a.

Podkreślić należy, że w niniejszym postępowaniu Sąd nie badał kwestii związanych z brakiem winy Skarżącej w uchybieniu terminu do złożenie wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skargi. Istota sprawy sprowadzała się do oceny, czy zachowała ona siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu (art.87 § 1 p.p.s.a.).

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 87 § 1 w związku z art. 88 p.p.s.a., Sąd postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 marca 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.