Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 września 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 731/09 oddalił skargę M. L. (dalej jako "Skarżący") na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2009 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość.
Skarżący został pouczony, iż od powyższego wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego wniesiona w terminie 30 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem, przy czym, powinna być ona sporządzona przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym, albo doradcą podatkowym - w sprawach obowiązków podatkowych, pod rygorem jej odrzucenia.
W dniu 4 stycznia 2010 r. do Sądu wpłynęło pismo Skarżącego, które na podstawie zarządzenia z dnia 19 kwietnia 2010 r. uznano zgodnie z jego treścią jako skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2009 r.
Jak wnika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru, odpis sentencji nieprawomocnego wyroku z uzasadnieniem Skarżący odebrał w dniu 14 listopada 2009 r. Termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał zatem w dniu 14 grudnia 2009 r. (poniedziałek). W dniu 30 grudnia 2009 r. (data stempla pocztowego na kopercie) Skarżący wniósł skargę kasacyjną od wskazanego na wstępie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 178 w zw. z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej powoływanej jako "p.p.s.a.", wstępnej kontroli skargi kasacyjnej dokonuje wojewódzki sąd administracyjny. Kontrola ta obejmuje zbadanie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalności oraz dochowania wymogów formalnych.
Skargę kasacyjną wnosi się, stosownie do treści art. 177 § 1 p.p.s.a., do Sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie w terminie 30 dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, przeprowadza kontrolę formalną wniesionej skargi kasacyjnej, w tym sprawdza, czy została ona wniesiona z dochowaniem terminu ustawowego. Stwierdzenie, że skarga kasacyjna została złożona z uchybieniem terminu, o którym mowa w art. 177 § 1 p.p.s.a., nakłada na Sąd obowiązek jej odrzucenia. Podstawę prawną takiego orzeczenia stanowi art. 178 p.p.s.a., w myśl którego wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w terminie.
Odpis sentencji nieprawomocnego wyroku z uzasadnieniem Skarżący odebrał w dniu 14 listopada 2009 r. Termin trzydziestodniowy do wniesienia skargi kasacyjnej zaczął więc biec dnia 15 listopada 2009 r. i upłynął z dniem 14 grudnia 2009 r. (poniedziałek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Skarga kasacyjna została nadana w urzędzie pocztowym w dniu 30 grudnia 2009 r., a zatem z uchybieniem ustawowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej co uzasadnia jej odrzucenie.
Ponadto stosownie do art. 175 § 1 p.p.s.a., skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego z zastrzeżeniem § 2 i 3.
Z kolei z przepisu art. 175 § 2 powołanej ustawy wynika, że przymus adwokacki nie obowiązuje w sytuacji, gdy skargę sporządził sędzia, prokurator, notariusz albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem. Zgodnie natomiast z art. 175 § 3 pkt 1 p.p.s.a., skarga kasacyjna może być sporządzona przez doradcę podatkowego - w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych.
W ocenie Sądu, z powołanych przepisów jednoznacznie wynika, że niedopuszczalne jest wnoszenie do Sądu skarg kasacyjnych, które nie zostały sporządzone przez osoby mające status zawodowy, o którym mowa w tych przepisach.
Odnosząc powyższe do rozpatrywanej sprawy Sąd zważył także, iż poza uchybieniem terminowi do wniesienia skargi kasacyjnej, skarga kasacyjna została sporządzona osobiście przez Skarżącego - a z akt sprawy nie wynika by był on adwokatem, radcą prawym czy doradcą podatkowym - tak więc z naruszeniem przewidzianego powyżej rygoru sporządzenia jej przez profesjonalnego pełnomocnika. Sąd zauważa, że odpis sentencji nieprawomocnego wyroku z uzasadnieniem doręczono Skarżącemu wraz z pouczeniem o konieczności jej sporządzenia przez profesjonalistę.
Mając powyższe uchybienia na uwadze, Sąd na podstawie art. 178 w zw. z art. 175 p.p.s.a, postanowił jak w sentencji