Uzasadnienie
Skarżący J. Z. wniósł skargę na Decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2009 r. w przedmiocie odmowy umorzenia części zaległości w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 i 2001 r. Decyzję tę Skarżący otrzymał w dniu 10 marca 2009 r., natomiast pełnomocnik Skarżącego decyzję tę otrzymał w dniu 9 marca 2009 r. (zwrotne potwierdzenia odbioru tej decyzji znajdujące się w aktach administracyjnych sprawy).
W dniu 9 kwietnia 2009 r. Skarżący osobiście złożył skargę do organu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
W myśl art. 53 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej powoływanej jako p.p.s.a). skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie do art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia, a postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym.
Zgodnie z art. 145 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) pisma doręcza się stronie, a gdy strona działa przez przedstawiciela - temu przedstawicielowi, natomiast zgodnie z § 2 tego artykułu jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi.
Jak wynika z akt administracyjnych pełnomocnikiem Skarżącego został ustanowiony adwokat W. C.. Ponadto Skarżący w dniu 9 października 2008 r. w oświadczeniu o zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym dotyczącym odwołania, złożył wniosek o kierowanie korespondencji do adwokata W. C..
Skoro zatem pełnomocnik otrzymał decyzję w dniu 9 marca 2009 r., to ostatni dzień terminu do wniesienia skargi w rozpatrywanej sprawie przypadał na dzień 8 kwietnia 2009 r. (środa), a przedmiotową skargę wniesiono w dniu 9 kwietnia 2009 r. Uznać zatem należy, że Skarżący uchybił terminowi przewidzianemu w art. 53 § 1 p.p.s.a.
Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił, jak w sentencji