Uzasadnienie
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie W. S. (dalej - "Skarżący") został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego w wysokości 100 zł, w terminie siedmiu dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, od skargi na powołaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. Doręczając zarządzenie Sąd pouczył Skarżącego, że nieuiszczenie wpisu we wskazanym terminie spowoduje odrzucenie skargi.
Ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wezwania do uiszczenia wpisu wynika, że zostało ono skutecznie doręczone Skarżącemu w dniu 18 maja 2009 r. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku skargi upłynął 25 maja 2009 r.
W dniu 26 maja 2009 r. Skarżący złożył w Sądzie wniosek o przyznanie prawa pomocy na formularzu PPF.
W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych do dnia 3 czerwca 2009 r. nie stwierdzono wpływu kwoty 100 zł z tytułu wpisu sądowego do niniejszej sprawy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 §1 i §2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej - P.p.s.a.), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały; pismem takim jest między innymi skarga.
Jeśli należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 P.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Należy zauważyć, że w rozpoznawanej sprawie, w piśmie skierowanym do Skarżącego, w sposób prawidłowy zostało zawarte wezwanie do uiszczenia należnego wpisu. Jak już wspomniano wezwanie do dokonania tej czynności doręczono 18 maja 2009 r. W wezwaniu pouczono Skarżącego o skutkach nieuiszczenia wpisu. Termin siedmiodniowy do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 25 maja 2009 r. Mimo upływu terminu wskazanego w wezwaniu, Skarżący nie uiścił wpisu sądowego.
Zwrócić uwagę należy, że Skarżący złożył w dniu 26 maja 2009 r. wniosek o przyznanie prawa pomocy. Istotne jest jednak, że Skarżący mógł złożyć taki wniosek już po otrzymaniu wezwania do uiszczenia wpisu sądowego, ale w terminie do jego uiszczenia. Warunek ten nie został spełniony w niniejszej sprawie, ponieważ wypełniony formularz PPF wpłynął do Sądu po upływie wyznaczonego okresu do zapłaty wpisu sądowego.
Na marginesie zauważyć należy, że wniosek o przyznanie prawa pomocy zostanie rozpoznany niezależnie od niniejszego rozstrzygnięcia.
Uwzględniając powyższy stan faktyczny i prawny Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w oparciu o art. 220 § 3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.