Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 26 marca 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 850/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 26 marca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej P.K. w sprawie ze skargi P.K. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 850/16

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 850/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: "WSA") oddalił skargę P.K. (dalej: "Skarżący") na postanowienie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania.

Od powyższego wyroku Skarżący reprezentowany przez dor. pod. R.J. złożył skargę kasacyjną.

Postanowieniem z dnia 28 września 2017 r. WSA utrzymał w mocy zarządzenie referendarza sądowego o pozostawieniu bez rozpoznania wniosku Skarżącego o prawo pomocy.

Następnie zarządzeniem z dnia 18 grudnia 2017 r. wezwano Skarżącego, za pośrednictwem jego pełnomocnika, do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w kwocie 100 zł.

Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru powyższe wezwanie zostało doręczone w dniu 10 stycznia 2017 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy, k. 76 akt sądowych).

W dokumentach księgowych dotyczących opłat sądowych według stanu na dzień 23 marca 2018 r. nie zidentyfikowano wpłaty do niniejszej sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.

Skarga kasacyjna podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej: "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia. Natomiast w myśl art. 220 § 1 w związku z art. 220 § 3 p.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlegają odrzuceniu przez sąd.

Natomiast stosownie do art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Z akt rozpoznawanej sprawy wynika, iż przesyłka zawierająca wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej została doręczona pełnomocnikowi Skarżącego w dniu 10 stycznia 2017 r. Zatem siedmiodniowy termin do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej upłynął w dniu 17 stycznia 2017 r. (środa).

Pomimo upływu zakreślonego w wezwaniu terminu nie opłacono skargi kasacyjnej.

W tym stanie rzeczy Sąd, na podstawie art. 178 i art. 220 § 3 p.p.s.a., postanowił o odrzuceniu skargi kasacyjnej.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 28 września 2017 r., dokument z 8 marca 2017 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.