Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia z dnia 5 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 852/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r.
Pismem z dnia 10 marca 2015 r. pełnomocnik Skarżącego złożył skargę kasacyjną od powyższego wyroku. Jednocześnie w dniu 9 marca 2015 r. Skarżący uiścił wpis sądowy od skargi kasacyjnej w kwocie 500 zł.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 17 marca 2015 r. wezwano skarżącego do uzupełnienia wpisu od skargi kasacyjnej w wysokości 422 zł. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni, od dnia doręczenia ww. wezwania, spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej. Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wyżej wymienione wezwanie zostało doręczone w dniu 20 marca 2015 r.
Pismem z dnia 27 marca 2015 r. pełnomocnik Skarżącego wniósł o uwzględnienie przyznanego Skarżącemu na podstawie postanowienia z dnia 23 czerwca 2014 r. prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi w zakresie przekraczającym 500 zł. Podniósł, iż przyznane prawo pomocy na podstawie art. 243 § 2 p.p.s.a. obejmuje również złożenie skargi kasacyjnej. Powołał się na postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 września 2011 r. w sprawie o sygn. akt I OZ 710/11.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z dnia 7 kwietnia 2015r. wezwano pełnomocnika Skarżącego do wskazania w terminie 7 dni, czy pismo pełnomocnika Skarżącej z dnia 27 marca 2015 r. jest zażaleniem na zarządzenie Przewodniczej Wydziału z dnia 17 marca 2015 r. do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Ponadto w przypadku wskazania, iż powyższe pismo jest zażaleniem na zarządzenie Przewodniczej Wydziału z dnia 17 marca 2015 r. do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej wezwano pełnomocnika Skarżącego do uzupełnienia braku formalnego zażalenia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia zażalenia, poprzez nadesłanie odpisu zażalenia poświadczonego za zgodność z oryginałem.
Pismem z dnia 20 kwietnia 2015 r. pełnomocnik Skarżącego poinformował, iż pismo z dnia 27 marca 2015 r. nie było zażaleniem na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 17 maca 2015 r. do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. Wyjaśnił, iż pismo to miało jedynie charakter informacyjny i zawierało prośbę o uwzględnienie prawa pomocy przyznanego Skarżącemu w zakresie zwolnienia od wpisu od skargi w zakresie przekraczającym 500 zł.
Jak wynika z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącej opłat sądowych do dnia 28 kwietnia 2015 r. Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270)– dalej: "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga kasacyjna. Jeśli zatem należny wpis nie został uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę kasacyjną do jego uiszczenia.
W myśl natomiast art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania, nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Ponadto zgodnie z art. 178 p.p.s.a. wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Zarządzenie o wezwaniu do uzupełnienia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi skarżącego 20 marca 2015 r. Wskazany w nim siedmiodniowy termin upływał zatem z dniem 27 marca 2015 r. (wtorek) zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. W wyznaczonym terminie Skarżący, mimo pouczenia, nie uiścił należnego wpisu od skargi kasacyjnej.
Sąd zauważa, iż na podstawie postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 czerwca 2014 r. przyznano Skarżącemu prawo pomocy w zakresie częściowym tj. zwolnienia z uiszczenia wpisu od skargi powyżej 500 zł. W pozostałym zakresie wniosek Skarżącego o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych został oddalony. Należy podkreślić, iż przepis art. 223 § 1 w zw. z art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. wyraźnie przewiduje obowiązek uiszczenia lub uzupełnienia wpisu od skargi kasacyjnej pod rygorem jej odrzucenia. Taki obowiązek w odniesieniu do uzupełnienia wpisu od skargi kasacyjnej powstał w niniejszej sprawie z uwagi na treść ww. postanowienia z dnia 23 czerwca 2014 r. oraz fakt uiszczenia w związku ze złożoną skargą kasacyjną przez Skarżącego kwoty 500 zł.
Mając powyższe na uwadze, Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 178 p.p.s.a w zw. z art. 220 § 3 p.p.s.a.. O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej postanowiono na podstawie art. 232 §1 pkt 1 p.p.s.a.