Uzasadnienie
Skarżąca – M. G. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z [...] lutego 2013 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego. Skarżąca jednocześnie uiściła kwotę 100 zł z tytułu wpisu od skargi.
Przy piśmie z 6 maja 2013 r. przesłano Skarżącej odpis zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 30 kwietnia 2013 r. o wezwaniu do uzupełnienia – w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego pisma – wpisu sądowego od skargi w kwocie 562 zł, pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe wezwanie doręczono Skarżącej 8 maja 2013 r.
Skarżąca wnioskiem z 16 maja 2013 r. zwróciła się o przedłużenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi. Wpis od skargi Skarżąca uiściła 17 maja 2013 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 18 czerwca 2013 r. oddalił powyższy wniosek Skarżącej. Postanowienie to stało się prawomocne.
Następnie wnioskiem z 27 czerwca 2013 r. Skarżąca zwróciła się o przywrócenie terminu do uzupełnienia wpisu od skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 10 września 2013 r. odmówił przywrócenia terminu do uzupełnienia wpisu od skargi. Postanowienie to stało się prawomocne.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) - dalej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Do pism takich należy skarga.
W myśl art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd.
Zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu, zawierające prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono Skarżącej 8 maja 2013 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął zatem bieg 9 maja 2013 r. i upłynął 15 maja 2013 r. (środa), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a.
Skarżąca, mimo prawidłowego wezwania, uiściła należny wpis 17 maja 2013 r., a zatem z uchybieniem siedmiodniowego terminu wyznaczonego do jego uiszczenia. Postanowieniem z 10 września 2013 r. Sąd odmówił Skarżącej przywrócenia terminu do uiszczenia ww. wpisu. Zgodnie z treścią art. 85 p.p.s.a. czynność w postępowaniu sądowym dokonana z uchybieniem terminu jest bezskuteczna. W tym stanie rzeczy uiszczenie przez Skarżącą wpisu 17 maja 2013 r. należało uznać za czynność bezskuteczną.
Mając powyższe na uwadze Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. O zwrocie kwoty uiszczonej tytułem wpisu od odrzuconej skargi Sąd postanowił na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 i § 2 p.p.s.a.