Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 lutego 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę E. B. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu z dnia 13 października 2021 r. nr 9001-2021-001271 w przedmiocie przyznania płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW) za rok 2019.
Pismem z dnia 14 kwietnia 2023 r. skarżąca reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z 24 kwietnia 2023 r. wezwano pełnomocnika skarżącej do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej przez nadesłanie wniosku o rozpoznanie skargi kasacyjnej na rozprawie albo oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy wraz z jego odpisem – w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie to – wysłane na adres kancelarii pełnomocnika, zostało doręczone upoważnionemu pracownikowi w dniu 28 kwietnia 2023 r. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej upłynął bezskutecznie w dniu 5 maja 2023 r. (piątek)
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
W myśl art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej: p.p.s.a.), wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Ponadto stosownie do art. 176 § 1 p.p.s.a. skarga kasacyjna powinna zawierać: 1) oznaczenie zaskarżonego orzeczenia ze wskazaniem czy jest ono zaskarżone w całości, czy w części;
- 2) przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie;
- 3) wniosek o uchylenie lub zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądanego uchylenia lub zmiany. Równocześnie skarga kasacyjna powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma strony oraz zawierać wniosek o jej rozpoznanie na rozprawie albo oświadczenie o zrzeczeniu się rozprawy (art. 176 § 2 p.p.s.a.). Jeżeli nie spełnia ona wymagań przewidzianych w art. 176 p.p.s.a., innych niż przytoczenie podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienie, przewodniczący wzywa stronę do usunięcia braków w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi (art. 177a p.p.s.a.).
W sprawie korespondencja zawierająca wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej została wysłana na adres kancelarii pełnomocnika i doręczona upoważnionemu pracownikowi w dniu 28 kwietnia 2023 r. Siedmiodniowy termin do uzupełnienia braku formalnego skargi kasacyjnej upłynął bezskutecznie w dniu 5 maja 2023 r. (piątek).
Mając powyższe na względzie Sąd, na podstawie art. 178 p.p.s.a., postanowił jak w pkt I sentencji. O zwrocie wpisu sądowego od skargi kasacyjnej (pkt II sentencji) Sąd postanowił na postawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.