Uzasadnienie
W dniu 7 listopada 2022 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wpłynęło zażalenie Stowarzyszenia M. w W. Filia we W. (strona skarżąca) na postanowienie z 5 października 2022 r. (sygn. akt III SA/Wr 323/21) o odrzuceniu zażalenia na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej: p.p.s.a.) – skarga podlega odrzuceniu, gdy nie uzupełniono jej braków w wyznaczonym terminie. Zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III z 15 listopada 2022 r. wezwano stronę skarżącą do podpisania zażalenia przez osoby upoważnione do reprezentowania stowarzyszenia i do złożenia jednego odpisu prawidłowo podpisanego zażalenia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia na podstawie art. 278 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. Strona skarżąca podjęła przesyłkę zawierającą wezwanie w dniu 6 grudnia 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje.
Przed merytorycznym rozpoznaniem skargi, Sąd w pierwszej kolejności bada z urzędu jej dopuszczalność, ustalając czy zachodzą wszystkie przesłanki dopuszczalności zaskarżenia, czyli wszystkie warunki wymagane przez przepisy prawa do skutecznego złożenia skargi jako pisma procesowego do sądu administracyjnego (T. Woś [w:] Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, T. Woś (red.), Warszawa 2011, s. 399 i n.)
Zgodnie z art. 194 § 3 p.p.s.a., zażalenie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma w postępowaniu sądowym. W art. 46 § 1 p.p.s.a. ustawodawca wymienia konieczne elementy pisma procesowego - pkt 4 tego paragrafu stanowi, że podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika jest elementem niezbędnym.
Jak nakazuje art. 197 § 2 p.p.s.a., do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
W przedmiotowej sprawie strona skarżąca nie uzupełniła braków formalnych zażalenia. Wezwanie na zarządzenie z 15 listopada 2022 r. doręczono 6 grudnia 2022 r., zatem siedmiodniowy termin na uzupełnienie braku formalnego zażalenia upłynął wraz z dniem 13 grudnia 2022 r. Do dnia dzisiejszego Sąd nie otrzymał odpowiedzi na wezwanie.
W myśl art. 178 p.p.s.a., Wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Z tych względów, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 oraz art. 194 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji.