Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 25 sierpnia 2022 r., sygn. akt III SA/Wr 759/20

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Anetta Chołuj przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 sierpnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi S.Sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia (...) września 2020 r. nr (...) skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Wr 759/20 w przedmiocie oddalenia skargi w całości

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W dniu 11 lutego 2022 r. od pełnomocnika spółki S.Sp. z o.o we W.(skarżąca, strona skarżąca) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. wpłynęła skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Wr 759/20 w przedmiocie oddalenia skargi w całości.

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III z 16 lutego 2022 r. wezwano pełnomocnika strony skarżącej do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 1000 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie doręczono w dniu 7 marca 2022 r.

W dniu 17 marca 2022 r. do tut. Sądu wpłynął wniosek pełnomocnika strony skarżącej o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia z kosztów postępowania.

Postanowieniem z dnia 21 czerwca 2022 r. (sygn. akt III SPP 17/22) starszy referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie z kosztów sądowych.

W związku z prawomocnym postanowieniem starszego referendarza sądowego z dnia 21 czerwca 2022 r., w dniu 28 lipca 2022 r. wezwano pełnomocnika strony skarżącej do uiszczenia należnego wpisu od skargi kasacyjnej. Wezwanie zostało doręczone w dniu 1 sierpnia 2022 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.

W myśl art. 220 § 1 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, przy czym rygor pozostawienia pisma bez rozpoznania nie dotyczy skargi, która należy do katalogu pism kwalifikowanych. Stosownie bowiem do treści przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.

Zgodnie z powyższym, wezwanie o wpis wysłano do pełnomocnika strony w dniu 28 lipca 2022 r.

Dokument został doręczony w dniu 1 sierpnia 2022 r., wobec tego, siedmiodniowy termin na uzupełnienie braku fiskalnego skargi upłynął wraz z dniem 8 sierpnia 2022 r. W zakreślonym przez Sąd terminie, strona skarżąca nie uiściła wpisu sądowego od zażalenia.

Z tych względów, na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 17 listopada 2021 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.