Uzasadnienie
W dniu 11 lutego 2022 r. od pełnomocnika spółki S.Sp. z o.o we W.(skarżąca, strona skarżąca) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. wpłynęła skarga kasacyjna od wyroku Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2021 r. sygn. akt III SA/Wr 759/20 w przedmiocie oddalenia skargi w całości.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III z 16 lutego 2022 r. wezwano pełnomocnika strony skarżącej do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej w wysokości 1000 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie doręczono w dniu 7 marca 2022 r.
W dniu 17 marca 2022 r. do tut. Sądu wpłynął wniosek pełnomocnika strony skarżącej o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia z kosztów postępowania.
Postanowieniem z dnia 21 czerwca 2022 r. (sygn. akt III SPP 17/22) starszy referendarz sądowy odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie z kosztów sądowych.
W związku z prawomocnym postanowieniem starszego referendarza sądowego z dnia 21 czerwca 2022 r., w dniu 28 lipca 2022 r. wezwano pełnomocnika strony skarżącej do uiszczenia należnego wpisu od skargi kasacyjnej. Wezwanie zostało doręczone w dniu 1 sierpnia 2022 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania.
W myśl art. 220 § 1 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, przy czym rygor pozostawienia pisma bez rozpoznania nie dotyczy skargi, która należy do katalogu pism kwalifikowanych. Stosownie bowiem do treści przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd.
Zgodnie z powyższym, wezwanie o wpis wysłano do pełnomocnika strony w dniu 28 lipca 2022 r.
Dokument został doręczony w dniu 1 sierpnia 2022 r., wobec tego, siedmiodniowy termin na uzupełnienie braku fiskalnego skargi upłynął wraz z dniem 8 sierpnia 2022 r. W zakreślonym przez Sąd terminie, strona skarżąca nie uiściła wpisu sądowego od zażalenia.
Z tych względów, na podstawie art. 220 § 3 oraz art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji.