Uzasadnienie
Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postepowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.:Dz.U. z 2023 r., poz. 259 ze zm.), powolywanej dalej jako "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis, zaś pismem tym jest m.in. skarga kasacyjna. Stosownie zaś do treści art. 219 § 1 p.p.s.a. opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. Jeśli jednak należna opłata nie została uiszczona, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi uiścił wpis w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania (art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a.).
Zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a. skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu.
Sytuacja taka ma miejsce w przedmiotowej sprawie. Wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej w wysokości 100 zł, wystosowane w związku zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 6 kwietnia 2023 r., zostało odebrane przez pełnomocnika skarżącego w dniu 21 kwietnia 2023 r. (dowód: potwierdzenie odbioru - k. 99 akt sądowych), a zatem termin do dokonania wskazanej czynności procesowej upłynął z dniem 28 kwietnia 2023 r. Termin ten upłynął bezskutecznie.
Zaznaczyć należy, że wezwanie do uiszczenia wpisu zostało wysłane po wydaniu przez referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku postanowienia z dnia 19 sierpnia 2022 r., sygn. akt III SPP/Gd 101/22 o odmowie przyznania wnioskodawcy prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sadowych oraz o przyznaniu wnioskodawcy prawa pomocy poprzez ustanowienie adwokata. Postanowienie to nie zostało skutecznie zaskarżone.
Okoliczność, że wpis nie został uiszczony przez pełnomocnika skarżącego, ani też bezpośrednio przez B. D. potwierdza notatka urzędowa z dnia 16 maja 2023 r., sporządzona na podstawie analizy rejestru dochodów budżetowych oraz programu kasowego Sądu.
Mając na uwadze powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę kasacyjna na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a.