Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt III SAB/Wa 39/15 zobowiązał Naczelnika Urzędu Skarbowego W. do zakończenia kontroli podatkowej dotyczącej zwrotu podatku od towarów i usług za październik 2013 r. w terminie 30 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku, stwierdził, że przewlekłość kontroli podatkowej nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa oraz oddalił wniosek o wymierzenie grzywny Naczelnikowi Urzędu Skarbowego W.. Odpis wskazanego powyżej wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony organowi administracji 8 lutego 2016 r.
Pełnomocnik organu pismem z 9 marca 2016 r. wniósł (z zachowaniem terminu) skargę kasacyjną od ww. wyroku.
Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 marca 2016 r. pełnomocnik organu został wezwany, pismem z tego samego dnia, do uiszczenia wpisu sądowego od skargi kasacyjnej. W wezwaniu pouczono, że nieuiszczenie wpisu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania spowoduje odrzucenie skargi kasacyjnej.
Powyższe wezwanie pełnomocnik organu otrzymał 15 marca 2016 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 54 akt sądowych).
Z dokumentacji księgowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, dotyczącej opłat sądowych wynika, że wpis sądowy od skargi kasacyjnej w żądanej kwocie został uiszczony 23 marca 2016 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje
Zgodnie z art. 178 w związku z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.) – dalej: "p.p.s.a", wojewódzki sąd administracyjny dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej. Kontrola ta obejmuje zbadanie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, jej dopuszczalność oraz dochowanie wymogów formalnych.
Z kolei przepis art. 230 § 1 i § 2 p.p.s.a., stanowi, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem takim jest skarga kasacyjna.
Stosownie natomiast do art. 220 § 1 p.p.s.a., Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jeśli należny wpis nie zostanie uiszczony, wzywa się wnoszącego skargę do jego uiszczenia. Skarga kasacyjna, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu zgodnie z art. 220 § 3 p.p.s.a.
Z akt sprawy wynika, że odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi kasacyjnej, zawierający prawidłowe pouczenie o skutkach niezastosowania się do wezwania w wyznaczonym terminie, doręczono pełnomocnikowi organu 15 marca 2016 r. Siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu rozpoczął bieg 16 marca 2016 r. i upłynął 22 marca 2016 r. (wtorek), zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. Oznacza to, że do 22 marca 2016 r. pełnomocnik organu powinien uiścić wymagany wpis sądowy od skargi kasacyjnej.
Z dokumentów księgowych Sądu wynika, że przedmiotowy wpis sądowy został uiszczony dopiero 23 marca 2016 r., tj. w dacie obciążenia rachunku bankowego wpłacającego (karta 55 akt sądowych). Tym samym pełnomocnik organu nie uiścił wpisu w wyznaczonym terminie, a więc skarga kasacyjna nie została opłacona.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 220 § 3 w związku z art. 178 p.p.s.a., Sąd skargę kasacyjną odrzucił.
O zwrocie uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 p.p.s.a.