Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 31 stycznia 2019 r., sygn. akt III SAB/Wr 15/16

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
Sędzia WSA Katarzyna Borońska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 31 stycznia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi M. S. na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy N. w przedmiocie rozpatrzenia pisma z dnia [...] marca 2016 r.

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem z 23 lutego 2018 r. M. S. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Postanowieniem z [...] maja 2018 r. (sygn. akt [...]) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącego na opisane wyżej zarządzenie.

W konsekwencji zarządzeniem z 28 czerwca 2018 r. Przewodniczący Wydziału III wezwał skarżącego – stosownie do treści własnego niezaskarżalnego zarządzenia z 23 lutego 2018 r. – do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Pismem z 20 czerwca 2018 r. (data wpływu do NSA – 25 czerwca 2018 r.) skarżący złożył wniosek o prawo pomocy. Postanowieniem z [...] października 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego z [...] września 2018 r. o odmowie przyznania skarżącemu prawa pomocy w zakresie całkowitym.

Wobec powyższego Przewodniczący Wydziału III zarządzeniem z 24 października 2018 r. uchylił swoje własne zarządzenie z 28 czerwca 2018 r. Zarządzeniem z 25 października 2018 r. Przewodniczący Wydziału III ponownie wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi – w związku z wydaniem przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowienia z [...] maja 2018 r. (sygn. akt [...]) o oddaleniu zażalenia.

Na zarządzenia z [...] i [...] października 2018 r. skarżący wniósł zażalenia, które postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia [...] stycznia 2019 r. zostały odrzucone.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje

Skarga podlegała odrzuceniu.

Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2018.1302 j.t. ze zm. dalej: "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki (art. 214 § 1 p.p.s.a.).

Stosownie do art. 220 §1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie skarżący nie uiścił wpisu sądowego, natomiast jego wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych nie zostały uwzględnione a następnie Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie strony na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu.

W związku z tym zarządzeniem Sądu z dnia 25 października 2018 r. ponownie wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia, pod rygorem odrzucenia skargi.

Z akt sprawy wynika, że powyższe zarządzenie Sądu doręczono skarżącemu w dniu 13 listopada 2018 r. (k.182 akt sądowych), a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął bezskutecznie w dniu 20 listopada 2018 r. (wtorek).

We wskazanym terminie, ani dotychczas, skarżący nie uiścił wpisu sądowego od skargi.

W tej sytuacji, na podstawie przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a. skargę należało odrzucić.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 stycznia 2019 r., dokument z 20 grudnia 2018 r., dokument z 24 października 2018 r., dokument z 12 września 2018 r., dokument z 8 lutego 2018 r., dokument z 27 listopada 2017 r., dokument z 16 sierpnia 2017 r., dokument z 29 czerwca 2017 r., dokument z 21 lutego 2017 r., dokument z 29 grudnia 2016 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.