Uzasadnienie
Zarządzeniem z 23 lutego 2018 r. M. S. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Postanowieniem z [...] maja 2018 r. (sygn. akt [...]) Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącego na opisane wyżej zarządzenie.
W konsekwencji zarządzeniem z 28 czerwca 2018 r. Przewodniczący Wydziału III wezwał skarżącego – stosownie do treści własnego niezaskarżalnego zarządzenia z 23 lutego 2018 r. – do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Pismem z 20 czerwca 2018 r. (data wpływu do NSA – 25 czerwca 2018 r.) skarżący złożył wniosek o prawo pomocy. Postanowieniem z [...] października 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego z [...] września 2018 r. o odmowie przyznania skarżącemu prawa pomocy w zakresie całkowitym.
Wobec powyższego Przewodniczący Wydziału III zarządzeniem z 24 października 2018 r. uchylił swoje własne zarządzenie z 28 czerwca 2018 r. Zarządzeniem z 25 października 2018 r. Przewodniczący Wydziału III ponownie wezwał skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi – w związku z wydaniem przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowienia z [...] maja 2018 r. (sygn. akt [...]) o oddaleniu zażalenia.
Na zarządzenia z [...] i [...] października 2018 r. skarżący wniósł zażalenia, które postanowieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia [...] stycznia 2019 r. zostały odrzucone.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje
Skarga podlegała odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2018.1302 j.t. ze zm. dalej: "p.p.s.a.") od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami tymi są skarga, sprzeciw od decyzji, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki (art. 214 § 1 p.p.s.a.).
Stosownie do art. 220 §1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2 i 3, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
W niniejszej sprawie skarżący nie uiścił wpisu sądowego, natomiast jego wnioski o zwolnienie od kosztów sądowych nie zostały uwzględnione a następnie Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie strony na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału w przedmiocie wezwania do uiszczenia wpisu.
W związku z tym zarządzeniem Sądu z dnia 25 października 2018 r. ponownie wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia, pod rygorem odrzucenia skargi.
Z akt sprawy wynika, że powyższe zarządzenie Sądu doręczono skarżącemu w dniu 13 listopada 2018 r. (k.182 akt sądowych), a zatem siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu od skargi upłynął bezskutecznie w dniu 20 listopada 2018 r. (wtorek).
We wskazanym terminie, ani dotychczas, skarżący nie uiścił wpisu sądowego od skargi.
W tej sytuacji, na podstawie przepisu art. 220 § 3 p.p.s.a. skargę należało odrzucić.