Uzasadnienie
W wykonaniu zarządzenia z dnia 3 listopada 2017 r. wezwano [...] do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 437 zł od skargi, w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został doręczony skarżącej w dniu 10 listopada 2017 r. (k. 28 akt sądowych). Skarżąca pismem z dnia 16 listopada 2017 r. złożyła wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych.
Referendarz sądowy postanowieniem z dnia 12 grudnia 2017 r. odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy. Postanowienie doręczono skarżącej w dniu 19 grudnia 2017r. W wykonaniu zarządzenia z dnia 5 stycznia 2018 r. skarżąca ponownie została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 437 zł od skargi w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Wezwanie doręczono skarżącej w dniu 23 stycznia 2018 r. W wyznaczonym terminie nie uiszczono wpisu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 z późn. zm.; dalej w skrócie: "p.p.s.a."), od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismami, o których mowa w tym przepisie, są skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania. (art. 230 § 2 p.p.s.a.).
Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nieuiszczenia opłaty sądowej przy wniesieniu pisma do sądu, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania. Natomiast skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 p.p.s.a.).
W niniejszej sprawie odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu został ponownie doręczony skarżącej w dniu 23 stycznia 2018 r. Termin do uiszczenia wpisu upłynął z dniem 30 stycznia 2018 r. Skarżąca nie uiściła wpisu od skargi w wyznaczonym terminie.
W tym stanie rzeczy – wobec nieuiszczenia przez skarżącą wpisu w wyznaczonym terminie – Sąd, na podstawie art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., skargę odrzucił, przy czym stosownie do art. 58 § 3 p.p.s.a. uczynił to na posiedzeniu niejawnym.