Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 8 stycznia 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 1134/12

Metryka

Sąd
Dnia 8 stycznia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Donata Starosta przewodniczący
Rozpoznanie
dnia 8 stycznia 2013 roku na posiedzeniu niejawnym spraw ze skarg A. P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] sierpnia [...] roku o nr: 1. [...]
Sprawa
w sprawie przyznania świadczenia pieniężnego na zakup artykułów żywnościowych do gorących posiłków oraz całodziennego wyżywienia, w wysokości 40 zł 2. [...] przyznającej zasiłek celowy w kwocie [...] zł na dofinansowanie do: środków czystości: 1. [...] w przedmiocie przyznania zasiłku okresowego z powodu bezrobocia od dnia [...] maja [...] roku do dnia [...] maja [...] roku w wysokości [...] zł, 3. [...] przyznającej zasiłek celowy w kwocie [...] zł na dofinansowanie do: energii z obciążeniem A. Grupa E. –zakład Dystrybucji L.;

Sentencja

  1. 4. [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego na dofinansowanie opłat za paszport,talon do sklepu na żywność, zamka do drzwi zewnętrznych z wkładką, kłódki i na opłatę rekrutacyjną do PWSZ, 5. [...] w przedmiocie przyznania zasiłku okresowego z powodu bezrobocia od [...] maja [...] roku do [...] maja [...] roku w wysokości [...] zł w przedmiocie rozpoznania wniosku o przywrócenie terminu do złożenia skarg postanawia odrzucić wnioski o przywrócenie terminu do złożenia skarg

Uzasadnienie

W dniu [...] listopada 2012 roku wpłynęło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu pięć skarg złożonych przez A. P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. wydane w dniu [...] sierpnia 2012 roku doręczone w dniu [...] sierpnia 2012 roku. W skargach znajdował się wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do ich złożenia.Sąd zarządzeniami z dnia 5 grudnia 2012 roku wezwał skarżącego do uzupełnienia braków formalnych wniosku poprzez podanie w terminie 7 dni,kiedy ustała przyczyna, która miała wpływ na złożenie skarg po terminie i co było powodem niezachowania terminu pod rygorem odrzucenia. Skarżący otrzymał wezwani a [...] grudnia 2012 roku i do dnia dzisiejszego braków nie uzupełnił. Sąd połączył wszystkie sprawy do wspólnego prowadzenia i rozstrzygnięcia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2012.270 -j.t..), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Według art. 87 § 1 powołanej ustawy, pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Przywrócenie terminu następuje,gdy spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

  1. 1) strona wystąpi z wnioskiem,
  2. 2) wniosek zostanie wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia,
  3. 3) Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi
  4. 4) jednocześnie z wniesieniem wniosku zostanie dopełniona czynność, dla której był określony termin,
  5. 5) we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu,
  6. 6) powstanie ujemnych dla strony skutków w zakresie postępowania sądowego.

W niniejszej sprawie bezsporne jest, że doszło do uchybienia terminu do wniesienia skargi. Termin do złożenia skargi upłynął 27 września 2012 roku.

Skarżący nie wskazał Sądowi kiedy ustała przyczyna do złożenia wniosku o przywrócenie terminu i jaki był powód nie złożenia skarg w ustawowym terminie.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 88 p.p.s.a spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym. W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji.

MZ

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 lutego 2013 r., dokument z 8 stycznia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.