Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 4 listopada 2014 r., sygn. akt IV SA/Po 1165/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Maciej Busz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 4 listopada 2014r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi R.S. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] lipca 2014r. nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

R.S. w dniu 17 września 2014r. (data stempla pocztowego) wniosła skargę na decyzję Wojewody W. z dnia [...] lipca 2014r. nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej. Powyższa skarga wniesiona została bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu pomimo pouczenia zawartego w zaskarżonej decyzji, iż skargę wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję. Zgodnie bowiem z art. 54 §1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm. – dalej P.p.s.a.), skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Z powyższego wynika, iż skarżąca składając skargę bezpośrednio do Sądu w oczywisty sposób uchybiła trybowi jej składania.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż datą złożenia skargi nadanej bezpośrednio do Sądu nie jest data jej nadania w Urzędzie Pocztowym lub złożenia w Biurze Podawczym Sądu, lecz data jej przekazania przez Sąd organowi za pośrednictwem, którego skarga winna być złożona (por. T.Woś, H. Knysiak – Molczyk, M. Romańska, Prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi – Komentarz, Wyd. Prawn. Lexis Nexis Warszawa 2005r. s. 248). Termin do wniesienia skargi w przypadku jej wniesienia na skutek błędnego zaadresowania bezpośrednio do sądu, będzie więc zachowany, jeżeli sąd ten przed upływem wspomnianego terminu przekaże ją właściwemu organowi lub zaadresowaną odda w polskim urzędzie pocztowym (por. postanow. SN z dnia 24 września 1998r. sygn. akt III CKN 722/98 LEX nr 55397).

Jak wynika z akt sprawy przedmiotowa skarga jako błędnie złożona wpłynęła do Sądu w dniu 19 września 2014r. Pismem z dnia 22 września 2014r. nr IV Dz.K.Og. 79/14, przekazano tą skargę organowi właściwemu, co uwzględniając obieg dokumentów potraktować należy jako przekazanie niezwłoczne. Przy uwzględnieniu powołanej wyżej zasady ustalania daty złożenia skargi błędnie zaadresowanej do Sądu i daty przesłania przez sąd skargi do organu odwoławczego co nastąpiło w dniu 22 września 2014r. (vide koperta w aktach administracyjnych) oznacza to, iż przedmiotowa skarga wpłynęła do Sądu po upływie 30 dniowego terminu liczonego od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie (art. 53 §1 P.p.s.a.). Z akt sprawy przesłanych przez organ wynika bowiem, iż przedmiotowa decyzja odebrana została przez skarżącą w dniu 18 sierpnia 2014r., co oznacza, że termin do złożenia skargi upłynął w dniu 17 września 2014r.

W tym miejscu należy wskazać, iż skarga wpłynęła do Sądu w dniu 19 września 2014r. Sąd nie miał więc możliwości przekazania skargi w taki sposób, aby skarżąca miała możliwość zachowania terminu do jej złożenia.

W związku z powyższym, mając na względzie fakt, iż skarżąca nie złożyła wniosku o przywrócenie terminu, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia

Pod tą sygnaturą także: dokument z 8 września 2015 r., dokument z 21 kwietnia 2015 r., dokument z 24 marca 2015 r., dokument z 24 lutego 2015 r., dokument z 13 stycznia 2015 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.