Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 15 stycznia 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 1244/12

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Maciej Busz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 15 stycznia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku E. P. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi E. P. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] września 2012 r., nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej postanawia odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

E. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na decyzję Wojewody W. z dnia [...] września 2012 r., nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej skladając jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do jej wniesienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, zwanej dalej "Ppsa") jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, Sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Jednakże, jak wynika z art. 88 ww. ustawy, spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu, sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.

W orzecznictwie wskazuje się, że za niedopuszczalny należy uznać wniosek o przywrócenie terminu, któremu strona nie uchybiła a zatem, gdy brak jest ustawowych warunków jego dopuszczalności (postanowienie NSA z dnia 17 grudnia 2009 r., sygn. akt II GZ 283/09, LEX nr 58284 oraz postanowienie NSA z dnia 23 czerwca 2008 r., sygn. akt I OZ 405/08, LEX nr 493819).

Przenosząc powyższe uwagi na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia skargi jest niedopuszczalny, albowiem skarżący nie uchybił terminowi do jej wniesienia.

Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 4 października 2012 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru decyzji). Wobec powyższego termin do wniesienia skargi upłynął zatem w niniejszej sprawie w dniu 5 listopada 2012 r. Tymczasem skarżący skargę na decyzję (pismo z dnia 2 listopada 2012 r. następnie sprecyzowane pismem z dnia 10 grudnia 2012 r.) wniósł w dniu 2 listopada 2012 r., a zatem z zachowaniem wymaganego terminu.

W tym stanie rzeczy Sąd uznał, że nie doszło do uchybienia terminu zaś wniosek o jego przywrócenie, jako niedopuszczalny, należało na podstawie art. 88 Ppsa odrzucić.

MZ

Pod tą sygnaturą także: dokument z 6 sierpnia 2013 r., dokument z 16 kwietnia 2013 r., dokument z 14 marca 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.