Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 21 maja 2010 r., sygn. akt IV SA/Po 189/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Sędzia WSA Maciej Dybowski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 maja 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A.T.-M., R.M., małoletniego A.M., reprezentowanego przez przedstawicieli ustawowych A.T.M. i R.M. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 04 lutego 2010 r. A.T.M., R.M. i małoletni A.M. (urodzony dnia [...] listopada 2004 r.; k. 44 akt administracyjnych), reprezentowany przez przedstawicieli ustawowych A.T.M., R.M, wnieśli za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] (dalej decyzja z [...] grudnia 2009 r.) w przedmiocie wymeldowania (k. 3-8 akt sądowych).

Zarządzeniem Sądu z dnia 06 kwietnia 2010 r. zwrócono się do Wojewody Wielkopolskiego o nadesłanie w terminie 3 dni odpowiedzi na reklamację, dotyczącą doręczenia A.T.M. i A.M decyzji z [...] grudnia 2009 r. w celu ustalenia, czy skarga wpłynęła w terminie (k. 27 akt sądowych).

Pismem z dnia 09 kwietnia 2010 r., w odpowiedzi na zarządzenie Sądu, przesłano żądany załącznik "potwierdzenie odbioru pisma" – odbioru decyzji z [...] grudnia 2009 r. przez Skarżących, z którego wynika, że zaskarżona decyzja została Im doręczona w dniu 31 grudnia 2009 r. (k. 30 akt sądowych i 9 akt administracyjnych).

Zarządzeniami Sądu z dnia 30 kwietnia 2010 r. zwrócono się do Skarżących o nadesłanie w terminie 7 dni dowodu nadania skargi na decyzję z [...] lutego 2009 r. do WSA w Poznaniu za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego pod rygorem odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkr 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 153/02/1270 ze zm., dalej ppsa) oraz do Wojewody Wielkopolskiego o nadesłanie w terminie 1 dnia koperty, w której Skarżący za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego wnieśli skargę do WSA w Poznaniu datowaną dnia 04 lutego 2010 r. na decyzję z [...] grudnia 2009 r. bądź o wykazanie potwierdzonymi "za zgodność" z dokumentami urzędowymi odpisami (np. książki wpływu korespondencji, rejestru pism), w jakiej dacie wpłynęła skarga A.T.M. i R.M z 04 lutego 2010 r. pod rygorem rozpoznania sprawy na podstawie dotychczas zebranego materiału dowodowego (k. 33, 34 akt sądowych).

Pismem z dnia 07 maja 2010 r., w odpowiedzi na zarządzenie Sądu Wojewoda Wielkopolski wskazał, że z informacji uzyskanej od pracownika Kancelarii Głównej WUW wynika, że skarga (dokument nr [...]) wpłynęła w dniu 04 lutego 2010 r. po południu (pieczątka wpływu Kancelarii Głównej WUW), natomiast została zarejestrowana w dniu następnym, tj. 05 lutego 2010 r. W funkcjonującym obecnie systemie rejestracji dokumentów WUW nie ma możliwości wprowadzenia dokumentu do systemu z datą wcześniejszą tj. faktyczną datą wpłynięcia dokumentu (k. 41-49 akt sądowych).

Pismem z dnia 11 maja 2010 r. w odpowiedzi na zarządzenie Sądu, Skarżący jako dowód nadania skargi na decyzję z [...] grudnia 2009 r. nadesłali kserokopię skargi z prezentatą Kancelarii Głównej WUW, z której wynika, że skarga została wpłynęła do WUW w dniu 04 lutego 2010 r., wraz z kserokopią potwierdzenia wpłaty [...] zł wpisu od skargi, dokonanej dnia 04 lutego 2010 r. o godzinie 1347 (k. 52-58 akt sądowych).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 2 Sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia.

Zaskarżoną decyzję doręczono Skarżącym dnia 31 grudnia 2009 r. wraz z prawidłowym pouczeniem o tym, że przysługuje Im prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w terminie 30 dni od daty otrzymania decyzji, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego (k. 6, 6d, 9 akt administracyjnych, k. 30 akt sądowych). Datę doręczenia decyzji z [...] grudnia 2009 r. Sąd ustalił na podstawie zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. 9 akt administracyjnych).

Termin do wniesienia skargi upłynął bezskutecznie z dniem 01 lutego 2010 r. o północy (art. 53 § 1 w zw. z art. 54 § 1 ppsa). Skarga została złożona, za pośrednictwem Wojewody Wielkopolskiego, wprost w Kancelarii Głównej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dnia 04 lutego 2010 r., po godzinie 1347 (k. 3, 21 – 23, 41 - 44, 52, 58 akt sądowych), zatem w przedmiotowej sprawie skarga została wniesiona już po upływie terminu do jej wniesienia, który to termin wskazany został w art. 53 § 1 ppsa.

Skarżący nie dotrzymali terminu do wniesienia skargi, co skutkowało odrzuceniem skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ppsa.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 13 lipca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.