Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści i wyszukiwarka

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 15 maja 2018 r., sygn. akt IV SA/Po 313/18

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
Przewodniczący: Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska
Rozpoznanie
w dniu 15 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w
Sprawa
sprawy ze skargi B. P. i W. M. na postanowienie Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę W. M.

Uzasadnienie

Pismem sporządzonym dnia 07 marca 2018 r. B. P. oraz W. M. wnieśli skargę na postanowienie Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia 12 lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Na zarządzenie Przewodniczącego Wydziału W. M. oraz B. P. zostali wezwani do uiszczenia wpisów od skargi po [...] zł oraz do uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez złożenie 1 odpisu skargi poświadczonego za zgodność z oryginałem albo własnoręcznie podpisanego.

W wezwaniach do uiszczenia wpisów od skargi, wskazano, że wpis należy uiścić w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi, jak również zawarto pouczenie o terminie i sposobie wniesienia zażalenia na postanowienie Przewodniczącego Wydziału w przedmiocie uiszczenia wpisu oraz o prawie pomocy (k. 8-11).

W wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych skargi wskazano, że nadesłanie przez któregokolwiek ze skarżących 1 (jednego) egzemplarza odpisu skargi poświadczonego za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanego, zwalnia pozostałe osoby od obowiązku jego wykonania (k.12 i 13).

Wezwania wraz z pouczeniami doręczono na wskazane w skardze adresy obu Skarżących (k.15, k.16). We wszystkich wezwaniach precyzyjnie i poprawnie wskazano, że dotyczą one wpisu oraz braków formalnych skargi wniesionej na akt wydany przez Inspektor Nadzoru Budowlanego dnia 12 lutego 2018 r. nr [...].

W zakreślonym terminie B. P. uiścił wymagany wpis od skargi (k.14), oraz przesłał oryginał skargi złożonej do sądu (k.18).

W. M. wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi doręczono w dniu 04 kwietnia 2018 r. Fakt podjęcia przesyłki nadanej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, zawierającej zgodnie z widniejącym na dokumencie potwierdzenia odbioru opisem: wezwanie do uiszczenia wpisu oraz wezwanie o odpis skargi, W. M. potwierdził własnoręcznym podpisem w dniu 04 kwietnia 2018 r. (k. 16). Wskazany w wezwaniu termin upływał z dniem 11 kwietnia 2018 r. (środa). Pomimo upływu terminu W. M. nie uiścił wymaganego wpisu od skargi. Fakt braku uiszczenia wpisu dokumentuje informacja Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2018 r. (k.21).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje

Skarga W. M. podlega odrzuceniu.

Stosownie do treści przepisu art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369 – dalej w skrócie ppsa), sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Jednocześnie, z woli ustawodawcy, skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 3 ppsa).

Z uwagi na nieuiszczenie wpisu w niniejszej sprawie zaistniała przesłanka odrzucenia skargi W. M..

W niniejszej sprawie pomimo prawidłowego wezwania do uiszczenia wpisu sądowego Skarżący W. M. nie uiścił go w zakreślonym siedmiodniowym terminie, który upłynął z dniem 11 kwietnia 2018 r. Fakt ten dokumentuje informacja Oddziału Finansowo-Budżetowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 kwietnia 2018 r. (k. 21).

Skarżący W. M. pouczony o takim prawnie nie wniósł zażalenia na zarządzenie Przewodniczącej Wydziału w przedmiocie uiszczenia wpisu, a w konsekwencji zarządzenie to stało się prawomocne. Ponadto W. M. nie skorzystał z możliwości zwrócenia się z wnioskiem o prawo pomocy.

W świetle powyższego, Sąd na podstawie art. 220 § 3 w zw. z art. 16 § 2 ppsa, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Na marginesie Sąd wyjaśnia, że z uwagi na brak wpisu konieczne stało się odrzucenie skargi W. M., natomiast opłacona skarga B. P., której braki formalne uzupełniono w terminie zostanie przez Sąd rozpoznana.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 25 lipca 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.