Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 21 października 2008 r., sygn. akt IV SA/Po 317/08

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Maciej Dybowski przewodniczący
Rozpoznanie
dnia 21 października 2008 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] kwietnia 2008 r.- nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego postanawia odrzucić skargę M. Dybowski

Uzasadnienie

A. P. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. (dalej SKO) z dnia [...] kwietnia 2008 r.- nr [..] w przedmiocie zasiłku okresowego (dalej decyzja z dnia [...] kwietnia 2008 r.).

Skarżący w odpisie decyzji z dnia [...] kwietnia 2008 r., doręczonej

Mu dnia 27 maja 2008 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 3 akt administracyjnych), został prawidłowo pouczony, że strona może w terminie 30 dni- licząc od dnia jej doręczenia- wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, za pośrednictwem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. (k. 9 akt odwoławczych). Termin ten upłynął bezskutecznie z dniem 26 czerwca 2008 r.- o północy. Skargę (nazwaną omyłkowo "zażaleniem"), wraz z zawartym w tym samym piśmie wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia skargi, A. P. złożył osobiście dnia 30 czerwca 2008 r. w siedzibie SKO, podnosząc, że dnia 28 maja 2008 r. uległ "wypadkowi drogowemu i z powodu choroby itp." nie mógł wcześniej jej złożyć (prezentata na oryginale skargi - k. 2 akt IV SA/Po 317/08).

Prawomocnym postanowieniem z dnia 23 września 2008 r.- IV SA/Po 317/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił A. P. przywrócenia terminu do wniesienia skargi (k. 12 - 17 akt sądowych).

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 153/02/1270 ze zm. – dalej ppsa) skargę do Sądu administracyjnego wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. W niniejszej sprawie, skarga została wniesiona z czterodniowym uchybieniem ustawowego terminu do jej wniesienia, który wskazany został w art. 53 § 1 ppsa.

Skarżący nie dotrzymał terminu z art. 53 § 1 ppsa, co skutkowało odrzuceniem skargi (art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ppsa).

Wobec wskazanego uchybienia i wynikającego stąd obowiązku odrzucenia skargi, poza zakresem niniejszej sprawy pozostaje ocena merytoryczna zaskarżonej decyzji.

M. Dybowski

KB/

Pod tą sygnaturą także: dokument z 23 września 2008 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.