Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniuz 31 sierpnia 2010 r., sygn. akt IV SA/Po 418/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Skład
sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 31 sierpnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym skargi kasacyjnej D. W.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 lipca 2010 r., IV SA/Po 418/10
Sprawa
w sprawie ze skargi D. W. na decyzję Wojewody W. z dnia [...] czerwca 2008 r., znak [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi postanawia odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 6 lipca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odrzucił skargę D. W. na decyzję Wojewody W. z dnia [...]czerwca 2008 r., znak [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi.

Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 19 lipca 2010 r.

W dniu 23 sierpnia 2010 r. skarżący złożył sporządzona przez siebie skargę kasacyjną.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Na wstępie należy zauważyć, iż pomimo zatytułowania pisma z dnia 23 sierpnia 2010 r. jako zażalenia Sąd potraktował je jako skargę kasacyjną od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 lipca 2010 r., ponieważ w treści pisma skarżący wskazał na postanowienie z dnia 6 lipca 2010 r., a ponadto w uzasadnieniu pisma podniósł, iż "kasacja jest uzasadniona i ma na celu wyeliminowanie z obrotu prawnego wadliwej decyzji Wojewody...". Ponadto jak wynika z utrwalonego orzecznictwa sądów, mylne oznaczenie pisma strony nie wywołuje ujemnych skutków prawnych, a Sąd powinien takie pismo rozpatrywać zgodnie z jego treścią. (por. postanowienie SN z dnia 8 grudnia 1997 r., III CKN 289/97, OSNCP 1998, nr 5, poz.90).

Skuteczne wniesienie skargi kasacyjnej uzależnione jest od dopełnienia wszystkich wymogów określonych przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270: z późn. zm.- zwanej dalej "Ppsa").

Zgodnie z art. 175 § 1 Ppsa skarga kasacyjna powinna być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego. Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku, jeżeli skargę kasacyjną sporządza sędzia, prokurator, notariusz, radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, będący stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem albo jeżeli skargę kasacyjną wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich (art. 175 § 2 Ppsa).

W niniejszej sprawie skarga kasacyjna nie została sporządzona stosownie do wymogu cytowanego wyżej przepisu przez radcę prawnego lub adwokata, ale osobiście przez skarżącego, pomimo, że nie jest jedną z osób wskazanych w przepisie art. 175 § 2 Ppsa, zwolnionych z obowiązku skorzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Ponadto zgodnie z art. 177 § 1 Ppsa skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W niniejszej sprawie odpis postanowienia z uzasadnieniem został doręczony skarżącemu w dniu 19 lipca 2010 r., zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upływał z dniem 18 sierpnia 2010 r. Tymczasem skarga kasacyjna została złożona dopiero w dniu 23 sierpnia 2010 r. (data stempla pocztowego na kopercie), a więc ze znacznym przekroczeniem terminu.

Wobec powyższego, stosownie do art. 178 Ppsa skargę kasacyjną jako niedopuszczalną Sąd odrzucił.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 1 lutego 2011 r., dokument z 25 stycznia 2011 r., dokument z 14 grudnia 2010 r., dokument z 23 listopada 2010 r., dokument z 19 października 2010 r., dokument z 19 października 2010 r., dokument z 17 sierpnia 2010 r., dokument z 3 sierpnia 2010 r., dokument z 6 lipca 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.