Uzasadnienie
Pismem z dnia 5 października 2008 r. A. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej składając jednocześnie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.
Zarządzeniem referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 grudnia 2008 r. wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy pozostawiono bez rozpoznania.
W myśl przepisu art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270: z późn. zm. - zwanej dalej "Ppsa"), Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata.
W związku z powyższym na podstawie art. 220 § 1 i 3 Ppsa skarżący zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 stycznia 2008 r. został wezwany do uiszczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia odpisu zarządzenia, wpisu sądowego w kwocie 100 zł pod rygorem odrzucenia skargi.
W związku z wnioskiem skarżącego o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu Sąd postanowieniem z dnia 24 marca 2009 r. odrzucił wniosek o przywrócenie terminu. Również postanowieniem z dnia 24 marca 2009 r. Sąd odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy.
W związku z uprawomocnieniem się powyższego postanowienia skarżącemu pismem z dnia 14 kwietnia 2009 r. doręczono ponownie zarządzenie Przewodniczącego Wydziału o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.
Powyższe wezwanie doręczono skarżącemu dnia 16 kwietnia 2009 r. (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru k. 71). Na podstawie akt sprawy ustalono, że skarżący nie uiścił wpisu należnego od skargi w ustawowym, siedmiodniowym terminie, który w stosunku do niego upłynął z dniem 23 kwietnia 2007 r.
W tym stanie rzeczy Sąd na podstawie art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę odrzucił
/-/ I. Kucznerowicz