Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 28 stycznia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił R. S. (dalej jako: "Skarżący") sporządzenia uzasadnienia wyroku z dnia 21 listopada 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 668/13. Jak wynika z akt sprawy, odpis postanowienia wraz ze stosownym pouczeniem co do środków zaskarżenia, Skarżący otrzymał w dniu 03 lutego 2014 r. (k. 47).
Pismem z dnia 06 lutego 2014 r. (data nagłówkowa pisma, k.
- 50) Skarżący wniósł zażalenie na opisane postanowienie. Zażalenie zostało skierowane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], dokąd wpłynęło w dniu 10 lutego 2014 r. (data prezentaty Kolegium). W dniu 12 lutego 2014 r. (data stempla pocztowego, k.
- 52) SKO przesłało zażalenie sądowi, według właściwości.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje
Zażalenie podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 197 § 2 w związku z art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012, poz. 270 z późn. zm., dalej p.p.s.a.), wojewódzki sąd administracyjny odrzuca zażalenie wniesione po terminie lub z innych przyczyn niedopuszczalne, a także zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Stosownie do art. 194 § 2 p.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. W niniejszej sprawie zaskarżone postanowienie doręczone zostało Skarżącemu w dniu 03 lutego 2014 r. (k. 47). Termin do wniesienia zażalenia upływał więc z dniem 10 lutego 2014 r. W niniejszej sprawie zażalenie zostało wprawdzie złożone najpóźniej tego dnia (data prezentaty SKO, k. 50), ale niewłaściwie, bo do organu administracji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przekazało skargę według właściwości sądowi, przesyłką pocztową, w dniu 12 lutego 2014 r. (data stempla pocztowego, k. 52). W tej sytuacji za datę złożenia zażalenia uznać trzeba datę wysłania pisma przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze - do sądu. Przepis art. 65 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm., dalej k.p.a.) w tym przypadku nie znajduje bowiem zastosowania, gdyż czynność wniesienia zażalenia regulowana jest przepisami ustawy p.p.s.a., w której brak odpowiednika przywołanego przepisu k.p.a. Zażalenie, jako wniesione po terminie, podlega odrzuceniu. Sąd zaznacza brak wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia.
Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.