Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] września 2015 r. Stowarzyszenie A, Fundacja B, A.P. oraz W.W. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy.
Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 października 2015 r. A.P. i W.W. zostali wezwani solidarnie do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 500 zł stosownie do § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193). Zarządzeniami Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 października 2015 r. Stowarzyszenie A, a także Fundacja B zostały wezwane do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 500 zł.
Zarządzeniami Referendarza Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 15 grudnia 2015 r. złożone przez A.P. i W.W. wnioski o przyznanie prawa pomocy zostały pozostawione bez rozpoznania. Ponadto postanowieniem z dnia 15 grudnia 2015 r. Referendarz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu odmówił przyznania prawa pomocy Stowarzyszeniu A, a postanowieniem z dnia 12 stycznia 2016 r. Fundacji B. Postanowieniem z dnia 22 stycznia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpatrzeniu sprzeciwu złożonego przez Stowarzyszenie A utrzymał w mocy postanowienie z dnia 15 grudnia 2015 r.
Zarządzeniem z dnia 22 stycznia 2016 r. Fundacja B została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 października 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Natomiast zarządzeniem z dnia 12 lutego 2016 r. A.P. i W.W. zostali wezwani do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 9 października 2015 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie w tym zakresie zostało doręczone Fundacji B w dniu 26 stycznia 2016 r. co oznacza, że ostatnim dniem do uiszczenia wpisu był dzień 2 lutego 2016 r. Z kolei wezwanie adresowane do A.P. oraz W.W. zostało im doręczone w dniu 16 lutego 2016 r. co oznacza, że ostatnim dniem do uiszczenia wpisu przez ww. Skarżących był dzień 23 lutego 2016 r. A.P., W.W. oraz Fundacja B nie uiścili wpisu w wyznaczonym terminie. Wpis w niniejszej sprawie uiszczony został jedynie przez Stowarzyszenie A. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012r. poz. 270 zwanej dalej jako "P.p.s.a.") skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których mimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Z uwagi na to, że A.P., W.W. oraz Fundacja B nie uiścili wpisu sądowego w zakreślonym terminie, skarga w stosunku do wskazanych powyżej Skarżących podlega odrzuceniu.
Jednocześnie Sąd wyjaśnia, że wpłata dokonana przez A.P. zgodnie z tytułem przelewu potraktowana została jako wpis od skargi Stowarzyszenia A. Mając na uwadze powyższe Sąd na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a. odrzucił skargę w stosunku do A.P., W.W. oraz Fundacji B.