Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 22 października 2018 r., sygn. akt IV SA/Wa 1042/18

Metryka

Sąd
Dnia 22 października 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Aneta Dąbrowska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 22 października 2018 roku na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
w sprawie ze skargi Z. R. i A. R. na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] lutego 2018 roku nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Z. R. i A. R. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] lutego 2018r. w przedmiocie ustalenia odszkodowania za przejęcie z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] położonej w obrębie 1[...], gmina [...] przeznaczonej pod budowę drogi ekspresowej [...]. Skarżący wskazali, że wartość przedmiotu zaskarżenia wynosi 9.224 zł (k. 20)

Zarządzeniem z dnia 21 września 2018r. (k. 85 w zw. z k.

  1. 24) Przewodniczący Wydziału wezwał skarżących do solidarnego uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 369 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi.

Odpis zarządzenia z dnia 21 września 2018r. został doręczony skarżącym w dniu 27 września 2018r. (potwierdzenia odbioru k. 88, k. 89). Zatem zakreślony siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął bezskutecznie w dniu 4 października 2018r.

Pomimo upływu zakreślonego terminu skarżący nie uiścili wpisu sądowego od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2018, poz. 1302) – dalej p.p.s.a. od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.

Art. 233 p.p.s.a. stanowi, że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania wpisu. W rozporządzeniu należy uwzględnić, że wpis nie może być niższy niż sto złotych, wpis stosunkowy nie może być wyższy niż 4% wartości przedmiotu zaskarżenia i nie może przekraczać stu tysięcy złotych, a wpis stały wyższy niż dziesięć tysięcy złotych, oraz że wpis stały powinien być zróżnicowany w zależności od rodzaju i charakteru sprawy.

W myśl § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2003, Nr 221, poz. 2193 ze zm.) wpis stosunkowy zależy od wysokości należności pieniężnej objętej zaskarżonym aktem i wynosi do 10.000 zł – 4% wartości przedmiotu zaskarżenia, nie mniej jednak niż 100 zł. W przedmiotowej sprawie wpis stosunkowy od skargi wynosi 369 zł, zgodnie z wzorem: 9.224 zł z 4%.

Wobec tego, że wraz z wniesieniem skargi skarżący nie uiścili należnego wpisu sądowego, Przewodniczący Wydziału zarządzeniem z dnia 21 września 2018r., wezwał skarżących do solidarnego uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 369 zł, w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia z dnia 21 września 2018r. został doręczony skarżącym w dniu 27 września 2018r. Zakreślony termin do uiszczenia wpisu sądowego upłynął bezskutecznie w dniu 4 października 2018r. Skarżący nie uiścili wpisu sądowego od skargi, co zostało potwierdzone na podstawie dokumentów księgowych Sądu (k. 93).

Zgodnie z art. 220 § 1 i § 3 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W przypadku nie uiszczenia wpisu od skargi przewodniczący wzywa skarżącego do jego uiszczenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu, skarga podlega odrzuceniu przez sąd.

W świetle powyższego Sąd stwierdził, że skarżący nie uiścili wpisu od skargi w zakreślonym siedmiodniowym terminie i na podstawie art. 220 § 3 ustawy p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 7 listopada 2018 r., dokument z 7 listopada 2018 r., dokument z 17 sierpnia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.