Uzasadnienie
W piśmie z dnia 9 marca 2018 r. M. G., reprezentowany przez radcę prawnego, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] stycznia 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy.
W piśmie z dnia 28 maja 2018 r. przesłano pełnomocnikowi skarżącego odpis zarządzenia Przewodniczącej Wydziału IV z 25 maja 2018 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł, w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wezwanie to doręczono pełnomocnikowi w dniu 15 czerwca 2018 r. Wpis od skargi został uiszczony w dniu 25 czerwca 2018 r. W dniu 27 czerwca 2018 r. pełnomocnik skarżącego wniósł o przywrócenie terminu do dokonania czynności uchybionej tj. uiszczenia wpisu od skargi.
Postanowieniem z dnia 10 lipca 2018 r. Sąd odmówił przywrócenia terminu. Odpis tego postanowienia doręczono stronom odpowiednio w dniu 27 i 30 lipca 2018 r. Nie wniesiono od niego zażalenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje
Skarga podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2018 r. poz. 1302 – zwaną dalej Ppsa) Sąd odrzuca skargę gdy pomimo wezwania nie uiszczono należnego wpisu.
W orzecznictwie przyjmuje się, że uiszczenie wpisu po terminie jest równoznaczne w skutkach z nieuiszczeniem wpisu (por. postanowienie NSA z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. akt II OSK 60/11, postanowienie NSA z dnia 4 października 2011 r., sygn. akt II OSK 1985/11).
Skoro odpis zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 15 czerwca 2018 r., wobec tego termin na dokonanie tej czynności upłynął w dniu 22 czerwca 2018 r. Natomiast z akt sprawy wynika, że Skarżący uiścił wpis od skargi w dniu 25 czerwca 2018 r., a więc z uchybieniem wskazanego terminu. Sąd nie uwzględnił również wniosku skarżącego o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu. Postanowienie w tym zakresie jest prawomocne, bowiem żadna ze stron nie wniosła od niego, w ustawowym terminie, zażalenia.
W tym stanie rzeczy na podstawie art. 220 § 3 Ppsa należało orzec jak w pkt 1 sentencji.
W pkt 2 orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 Ppsa.