Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 listopada 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1210/12 oddalił skargę M. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] maja 2012 r. znak: [...] w przedmiocie odmowy wydania dowodu osobistego.
Skarżący wystąpił o sporządzenie uzasadniania powołanego wyroku i dręczenie mu odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem doręczono stronie w dniu 4 grudnia 2012 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru znajduje się na karacie nr 51 akt sprawy).
W piśmie z dnia 3 stycznia 2013 r. M. D., reprezentowany przez adwokata, wniósł skargę kasacyjną od wyroku z dnia 7 listopada 2012 r. Środek odwoławczy został nadany na adres Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w urzędzie pocztowym [...] w dniu 4 stycznia 2013 r. (koperta znajduje się na karcie nr 60 akt sprawy).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej powoływanej również jako ppsa, od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Przepis art. 177 § 1 ppsa stanowi, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.
Zgodnie natomiast z art. 178 ppsa wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Ponieważ odpis wyroku z dnia 7 listopada 2012 r. z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 4 grudnia 2012 r., to termin do wniesienia skargi kasacyjnej od tego wyroku upłynął 3 stycznia 2013 r. Do tego dnia strona mogła skutecznie wnieść środek odwoławczy za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Skarga kasacyjna została oddana w urzędzie pocztowym w dniu 4 stycznia 2013 r., co w świetle art. 83 § 3 ppsa jest równoznaczne z wniesieniem jej w tym dniu do Sądu.
Z powyższego bezspornie wynika, że skarga kasacyjna M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1210/12 została wniesiona jeden dzień po upływie terminu.
W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 178 w zw. z art. 177 § 1 ppsa, orzeczono jak w punkcie pierwszym postanowienia.
O zwrocie wpisu orzeczono na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 ppsa.