Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 21 grudnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę skarżącego M. K. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] lutego 2015r. w przedmiocie ustalenia odszkodowania na rzecz B. K. i M. K. z tytułu przejęcia z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości położonej w gminie J., oznaczonej jako działki nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...], przeznaczonej pod budowę drogi ekspresowej nr [...] na odcinku [...] (postanowienie k. 83 – 86). Postępowanie w przedmiotowej sprawie toczy się z udziałem B. K. oraz Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Odpis postanowienia z dnia 21 grudnia 2015 roku skierowany do uczestniczki postępowania B. K. został zwrócony do Sądu. Na kopercie została umieszczona adnotacja "adresat nie żyje" (koperta k. 96v).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zwrócił się do Urzędu Stanu Cywilnego w M., jako urzędu właściwego z uwagi na ostatnie miejsce zamieszkania uczestniczki postępowania, z prośbą i nadesłanie odpisu aktu zgonu B. K. (zarządzenie k. 97).
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w M. pismem z dnia 26 stycznia 2016 roku poinformował, że w księgach urzędu z lat 2000 – 2016 oraz w rejestrze stanu cywilnego akt zgonu B. K. nie figuruje (k. 103).
Zarządzeniem z dnia 8 lutego 2016 roku skarżący, a ściśle jego profesjonalny pełnomocnik, został wezwany do nadesłania w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania odpisu aktu zgonu uczestnika postępowania B. K. lub wskazania, w którym urzędzie stanu cywilnego został sporządzony akt zgonu B. K. oraz do wskazania w terminie tygodnia czy toczyło się postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po B. K., a jeżeli tak o nadesłanie odpisu postanowienia lub odpisu aktu notarialnego o stwierdzeniu nabycia spadku po B. K., pod rygorem zawieszenia postępowania. Pełnomocnik skarżącego został poinformowany, że z adnotacji poczty wynikam, że uczestniczka postępowania zmarła, zaś Urząd Stanu Cywilnego w M. poinformował tut. Sąd, że w księgach organu z lat 2000 – 2016 oraz w rejestrze stanu cywilnego nie figuruje akt zgonu w/w osoby (zarządzenie k. 106).
Odpis zarządzenia z dnia 8 lutego 2016 roku został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 15 lutego 2016 roku (potwierdzenie odbioru k. 108), zaś zakreślony termin upłynął bezskutecznie w dniu 22 lutego 2016 roku. Skarżący nie wykonał zarządzenia z dnia 8 lutego 2016 roku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 125 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 j.t.) – dalej p.p.s.a. sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu skarżącego lub niewykonania przez skarżącego innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
W przedmiotowej sprawie ustalenie czy uczestniczka postępowania B. K. rzeczywiście zmarła oraz ustalenie kręgu jej następców prawnych jest niezbędne dla nadania sprawie dalszego biegu. Ponieważ skarżący, a ściślej jego profesjonalny pełnomocnik, nie wykonał zarządzenia z dnia 8 lutego 2016 roku, na podstawie art. 125 § 1 pkt 3 p.p.s.a. postępowanie sądowe należało zawiesić, o czym orzeczono w sentencji postanowienia.